• facebook
 • rss
 • Prezydent może liczyć na górali

  jg

  dodane 06.08.2015 14:33

  - To między innymi my proponowaliśmy prezydentowi, aby zechciał zająć się Polonią - mówi Maciej Motor-Grelok, dawny prezes Związku Podhalan, który uczestniczy w warszawskich wydarzeniach.

  Jest z nim jeszcze kilka osób z Podhala. - Łatwo nas dostrzec, bo wyróżniamy się strojami regionalnymi - wyjaśnia dawny prezes ZP. To on będzie współpracował z Kancelarią Prezydenta RP przy tworzeniu biura związanego z Polonią i kulturą regionalną. - Już w kampanii wyborczej Andrzej Duda żywo interesował się problemami Polonii, ale i kultury regionalnej - podkreśla M. Grelok.

  Prezydent Duda w swoim pierwszym przemówieniu po zaprzysiężeniu przed Zgromadzeniem Narodowym mówił o potrzebie wzmocnienia artystów i kultury oraz współpracy z Polonią. - Prezydent Andrzej Duda będzie miał wsparcie w nas, góralach - zapowiada Maciej Zubek, przewodniczący zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan, który także pojechał do Warszawy. W stolicy polskich Tatr to on stał na czele banderii konnej witającej Andrzeja Dudę w czasie jego pobytu u górali w kampanii wyborczej.

  Mocnym akcentem obecności górali na uroczystościach związanych z zaprzysiężeniem prezydenta Andrzeja Dudy było zaśpiewanie psalmu na Mszy św. w archikatedrze św. Jana przez znaną i cenioną artystkę Hanię Rybkę z Poronina.

  W stolicy jest też wielu górali, którzy pojechali tam indywidualnie. Delegacja z Podhala, która otrzymała oficjalne zaproszenia z kancelarii prezydenta, uczestniczyła także w Mszy św. w archikatedrze św. Jana oraz w przejęciu przez prezydenta insygniów władzy na Zamku Królewskim.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół