• facebook
 • rss
 • Kwiaty dla pięknych ludzi

  dodane 10.08.2015 14:57

  W Dziele Pomocy św. o. Pio trwa nietypowa akcja. By ją wesprzeć wystarczy kupić… doniczkę pełną pelargonii.

  Pomysł jest prosty. Budynek Centrum Dzieła Pomocy im. św. o. Pio jest pięknie zaprojektowany i urządzony - to widzi każdy, kto przechodzi ul. Smoleńsk. Tak było od samego początku, by ci, którzy korzystają tam z pomocy czuli, że komuś na nich zależy.

  Do szczęścia brakuje jednej, niewielkiej z pozoru rzeczy - kwiatów w oknach. Pewnie powie ktoś, że to zbytek, że bez kwiatów da się żyć… A jednak - nie! Bo Dzieło jest jak dom, do którego bezdomni i osoby potrzebujące wsparcia przychodzą, by zjeść obiad, umyć się, porozmawiać z ludźmi, którzy wyciągają do nich życzliwą dłoń, i w końcu wyjść na prostą. A w domu kwiaty są przecież zawsze: tworzą klimat, wywołują uśmiech i po prostu - upiększają świat.

  - Na tę akcję można spojrzeć na dwa sposoby. Po pierwsze, potrzebujemy pieniędzy na zakup donic z pelargoniami. Po drugie chcemy, by mieszkańcy Krakowa inaczej spojrzeli na naszych podopiecznych, by poczuli się też odpowiedzialni za to, co dzieje się w Dziele. Bo w tym miejscu zmieniamy ludzkie historie - opowiada Justyna Borkowska z Dzieła Pomocy.

  Każdego dnia próg tego domu przekracza kilkaset osób. - Wiele z nich naprawdę wychodząc z niego, nawet tego samego, jest nie poznania - bo umyli się, ogolili, dostali czystą odzież, zjedli coś innego. Przyjęli również wyzwanie, jakim jest dawanie czegoś od siebie w zamian za naszą pomoc. Oznacza to chęć do odbicia się od beznadziei, rezygnację z alkoholu, podjęcie starań w zdobyciu pracy, przychodzenie na spotkania z naszymi pracownikami. Oni są piękni w swojej walce o lepsze życie dlatego chcemy, by ten budynek zakwitł właśnie dla nich - tłumaczy J. Borkowska.

  Do ukwiecenia były w sumie 32 parapety. 12 znalazło już swoich darczyńców, ale 20 wciąż czeka na donice - w każdej zostanie umieszczone imię darczyńcy. Koszt przyozdobienia jednego okna wynosi 40 zł. Kwota ta obejmuje czerwone pelargonie, doniczkę, ziemię i "płotek" zabezpieczający.

  Akcja trwa do 22 września, czyli do wigilii liturgicznego wspomnienia patrona Dzieła. Więcej informacji można znaleźć na www.dzielopomocy.p (w zakładce "Aktualności") oraz na chcepomagac.org.

  Więcej o tym, co dzieje się w Dziele (a dzieje się bardzo dużo) napiszemy w papierowym wydaniu "Gościa Krakowskiego".
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół