• facebook
 • rss
 • Festiwal z duszą

  kk

  dodane 01.09.2015 13:41

  Finałowy koncert 40. Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie" odbył się w poniedziałek 31 sierpnia w kościele św. Katarzyny.

  Organizowany przez Fundację "Capella Cracoviensis" festiwal to muzyczna wędrówka po zabytkach Krakowa, a jednocześnie jedno z najstarszych i najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Zainicjował je w 1976 roku i do dziś prowadzi uznany kompozytor i dyrygent Stanisław Gałoński.

  W tym roku miłośnicy muzyki mieli okazję cieszyć się aż 22 koncertami. Każdy z nich zorganizowano w zabytkowych wnętrzach Krakowa - m.in. na krużgankach klasztoru franciszkanów, w kolegiacie św. Anny, opactwie benedyktynów w Tyńcu, synagodze Tempel, katedrze na Wawelu, na dziedzińcu Collegium Maius UJ.

  - "Muzyka w Starym Krakowie" to festiwal z duszą. I najpiękniejsze, najbardziej przekonujące zaproszenie do zwiedzania starych murów, do poznawania imponującego dziedzictwa Krakowa - mówił o festiwalu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

  Od 15 sierpnia, gdy festiwal się rozpoczął, przed publicznością swoje umiejętności zaprezentowali znakomici polscy i zagraniczni artyści - Krzysztof Penderecki, Grigorij Sokołow, Ivan Monighetti i Daniel Stabrawa. Zabrzmiały utwory wszystkich epok - od średniowiecznego hymnu Krakowa "Cracovia Civitas", poprzez dzieła Bacha, Mozarta, Schuberta, Chopina, Verdiego, Sibeliusa, Gershwina, Morricone czy samego Pendereckiego.

  Finał "Muzyki w Starym Krakowie" miał swoje miejsce w kościele św. Katarzyny. Absolutną nowością był utwór "Dies Illa" K. Pendereckiego, zamówiony przez ubiegłoroczny Flanders Festival. Na scenie wystąpili znakomici soliści: Iwona Hossa (sopran), Agnieszka Rehlis (alt) i Piotr Nowacki (bas) oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej. Krakowskim prawykonaniem utworu pokierował jego kompozytor.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół