• facebook
 • rss
 • Gdy uchodźcy zapukają, bądźmy gotowi

  Jan Głąbiński

  dodane 13.09.2015 15:24

  Uroczystej Mszy św. w Kalwarii Zebrzydowskiej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz wraz z biskupami: Janem Szkodoniem, Janem Zającem i Grzegorzem Rysiem.

  Przed Eucharystią do ołtarza polowego mężczyźni przynieśli kilkumetrowy drewniany krzyż, a kobiety obraz z kopią wizerunku Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

  - Młode pokolenie waszych dzieci jest nadzieją naszego narodu, nadzieją są też nasze rodziny! - mówił metropolita krakowski. Hierarcha podziękował wszystkim za przyjazd do Kalwarii. - Historia rodziny Maryi i Józefa jest nam bardzo bliska. Nie mieli łatwo. Czy w naszym życiu nie jest podobnie? Czy nie ma pokusy ucieczki? - pytał kard. Dziwisz. Zaapelował, aby duchowym owocem pielgrzymowania rodzin do Kalwarii była ich wspólna, choćby krótka modlitwa.

  Kard. Stanisław Dziwisz nawiązał również do hasła tegorocznej pielgrzymki - "Miłosierdzie w moim domu". - Wzajemne miłosierdzie to najlepsze lekarstwo w naszych różnych sporach rodzinnych. W miłosierdziu wyraża się także pokora, ona także kruszy wszelkie problemy, od których przecież nie jesteśmy wolni - podkreślał kard. Stanisław Dziwisz.

  Hierarcha zaapelował także do polityków, aby w sferze życia publicznego nie było "jałowych sporów i konfliktów". - Politycy tracą na tym tak ważną energię potrzebną do rządzenia. Trzeba podnieść także kwestie pomocy rodzinie, ona musi mieć faktyczną i konkretną pomoc - mówił stanowczo metropolita krakowski.

  Kard. Dziwisz, nawiązując do hasła pielgrzymki, poruszył także problem uchodźców i emigrantów. - Bądźmy gotowi, kiedy zapukają do naszych drzwi. Jednak politycy, którzy mają odpowiednie możliwości i narzędzia, muszą zrobić wszystko, aby przede wszystkim zażegnać źródło konfliktu - ocenił kard. Stanisław Dziwisz.

  - Opuścili oni swoje domostwa i kraje, w których szaleje wojna, przemoc i prześladowanie, także chrześcijan. Jesteśmy całym sercem z wszystkimi, którzy cierpią. Apeluję do wszystkich odpowiedzialnych i dzierżących władzę w ręku, aby przede wszystkim zażegnali źródła konfliktów, przemocy i wojen, by ludzie nie musieli opuszczać swoich domów, wyruszając w nieznane i narażając się na niebezpieczeństwa towarzyszące wędrówce. Miejmy otwarte serca na przyjęcie tych, którzy zapukają do naszych bram albo z dala już czekają na naszą ludzką pomoc - podkreślił kard. Dziwisz.

  Rodziny zebrane w sanktuarium modliły się w intencji przygotowań i przebiegu przyszłorocznej wizyty ojca świętego i młodych ludzi z całego świata w Krakowie.

  W pielgrzymce uczestniczyło kilka tysięcy wiernych. Tradycyjnie zebrani przeszli Drogę Krzyżową wzdłuż kapliczek położonych na kalwaryjskich wzgórzach. Pątnicy korzystali ze specjalnie wydanej książeczki pielgrzymkowej, w której zawarte były rozważania.

  Podczas pielgrzymki organizatorzy Światowych Dni Młodzieży apelowali do mieszkańców Krakowa i diecezji o przyjmowanie pielgrzymów w swoich domach w lipcu 2016 roku. Program „Otwórzmy drzwi pielgrzymom” zachęca mieszkańców czterech przewidzianych stref zakwaterowania do goszczenia młodych ludzi z innych krajów pod swoim dachem. - Nie trzeba dawać im kluczy, wystarczy 3 metry kwadratowe do spania - mówił jeden z wolontariuszy ŚDM.

  Podczas XXIII Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej przedstawiciele wszystkich dekanatów złożyli ofiary pieniężne dla sanktuarium. Przywitali się także z metropolitą krakowski, który poświęcił ziarna do jesiennego zasiania. W procesji z darami przedstawiciele rodzin przynieśli wieńce dożynkowe; jeden z nich miał symbol ŚDM. Na pielgrzymkę w strojach dawnych przybyli mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, dojechali także górale. Chyba najliczniejsza grupa w strojach była z Kasinki Małej koło Mszany Dolnej. Liturgię uświetniła orkiestra z miejscowości Zygodowice.

  Wszystkim na zakończenie pielgrzymki podziękował o. Zachariasz, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium. Zaprosił do nawiedzenia sanktuarium w ramach następnej pielgrzymki rodzin. Zapowiedział, że kopia wizerunku Matki Boskiej Kalwaryjskiej będzie w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

  Głównym organizatorem niedzielnej pielgrzymki był Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej na czele z jego dyrektorem ks. Jackiem Koniecznym. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • _jasiek
   13.09.2015 18:10
   Zawsze nie znamy dnia ani godziny więc zawsze bądźmy gotowi.
  • Stanisław_Miłosz
   14.09.2015 00:56

   - Opuścili oni swoje domostwa i kraje, w których szaleje wojna, przemoc i prześladowanie, także chrześcijan. Jesteśmy całym sercem z wszystkimi, którzy cierpią.

    

   Statystycznie rzecz podchodząc, tacy też wśród gości w potrzebie być muszą.

   Chyba nie rodzi się na nszych oczach nowa odmiana poprawności?

   Jakby nie było Jan Paweł II mówił: Wiara. Ale mówił tez ... Rozum. Wiara i Rozum. Nierozdzielne, Dopełniające się. Mamy zapomnieć?

    

    

   Miejmy otwarte serca na przyjęcie tych, którzy zapukają do naszych bram albo z dala już czekają na naszą ludzką pomoc - podkreślił kard. Dziwisz.

    

   Miejmy otwarte. Ale jak mawiają Rosjanie - astarożno. By zwyczajem złoczyńców noga w drzwiach nie ostała.

    

    

   75
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół