• facebook
 • rss
 • Cisowianin wystąpi w Konkursie Chopinowskim

  ak

  dodane 03.10.2015 10:05

  Paweł Motyczyński wśród 78 najlepszych młodych pianistów z całego świata.

  Dzisiaj (sobota 3 października) w Warszawie rozpoczynają się przesłuchania I etapu XVII Konkursu Chopinowskiego. W gronie 78 młodych (roczniki 1985-1999) pianistów z całego świata, którzy zakwalifikowali się do konkursu, znalazł się także pochodzący z Cisowej (dzielnica Kędzierzyna-Koźla) Paweł Motyczyński, absolwent i doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie.

  Paweł Motyczyński (rocznik 1989) naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu, a potem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Gliwicach, rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem i obecnie pracuje tam nad doktoratem. Egzamin maturalny złożył w II LO w Kędzierzynie-Koźlu.

  Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Bydgoszczy, Poznaniu, Warszawie oraz konkursu „Giovani Musicisti" w Viterbo we Włoszech. Koncertował w wielu miastach w Polsce, Neustadt w Austrii, Ouisterham we Francji, Finlandii, Niemczech, na Słowacji, Ukrainie i Węgrzech. Występował z Kwartetem Śląskim, orkiestrą „Sinfonietta Cracovia".

  Do występów w XVII Konkursie Chopinowskim aspirowała rekordowa liczba 450 pianistów. Komisja kwalifikacyjna po analizie przesłanych nagrań wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu br. w Warszawie wzięli udział w publicznych eliminacjach. 78 najlepszych dziś rozpocznie prezentować swoje umiejętności (przesłuchania rozpoczną się od nazwisk na literę B). I etap przesłuchań potrwa do 7 października (środa). Wieczorem tego dnia ogłoszone zostaną nazwiska tych, którzy zakwalifikują się do II etapu.

  Wśród startujących w konkursie najliczniejsze grupy stanowią Polacy (14 osób) i Chińczycy (13). Wystąpi także 12 pianistów z Japonii, 8 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech i po 1 reprezentancie z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Rumunii, Węgier.

  Transmisje na: www.chopincompetition2015.com, na kanale YouTube/chopin2015 i w aplikacji mobilnej „Konkurs Chopinowski” (dostępnej na Android, iOS i Smart TV) oraz w TVP Kultura.

  A poniżej można posłuchać, jak grał Paweł Motyczyński podczas eliminacji do konkursu.

  Paweł Motyczyński – Chopin Piano Competition 2015 (preliminary round)
  Chopin Institute

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół