Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zapytajcie nauczycieli

Warto jeszcze raz przemyśleć zasadność egzaminów zewnętrznych. Może zmienić zasady, kryteria?

Przed nami Święto Niepodległości, ukonstytuowanie nowego parlamentu oraz powołanie rządu. Wygrana partia zapowiada wiele zmian, także w edukacji.

Jako jeden z wielu, próbujący nieść przysłowiowy kaganek oświaty, mam nieśmiałą propozycję, aby planujący wszelkie zmiany zechcieli się zwrócić do nauczycieli, którzy chętnie podzielą się swoimi opiniami.

Są one niemal w stu procentach takie same. Przynajmniej w kwestii ciągnącej się od lat, czyli egzaminów zewnętrznych. Wiele już na ten temat powiedziano i napisano. Warto, aby jeszcze raz przemyśleć ich zasadność, może zmienić zasady, kryteria. Sporo w tej materii jest do zrobienia.

Przykład pierwszy z brzegu. W jednej zakopiańskiej szkole, do której uczęszcza moja chrześnica, nauczyciele już od września wprowadzili dodatkowe, obowiązkowe zajęcia. Dzieci mają niemal codziennie po 8, a nawet 9 godzin. Ich cel? Osiągnąć jak najwyższy stanin! Takich szkół jest oczywiście więcej. Czy rzeczywiście o to w tym wszystkim chodzi, aby jak najlepiej przeczytać tekst ze zrozumieniem, zaznaczyć odpowiedni "ptaszek" przy literce A czy B, odszukać informacje z tabelki, napisać opowiadanie (wcale nie na podstawie lektury)?

Wracając do Święta Niepodległości i polskiej szkoły, której rolą jest m.in. nauka o niezwykle pięknych kartach historii naszej ojczyzny, trzeba przypomnieć przejmującym stery w naszym państwie, że ta szkolna historia jest okrojona do granic możliwości, czyli do jednej godziny w tygodniu w klasie 4 i 5 szkoły podstawowej. Uczmy młode pokolenie patriotyzmu także poprzez fakty historyczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy