• facebook
 • rss
 • Nie zapomnijcie naszej śmierci!

  Dominika Cicha

  dodane 06.11.2015 15:11

  W tym roku obchody rocznicy Sonderaktion Krakau przybrały nowy wymiar. Po raz pierwszy rektorzy wszystkich krakowskich uczelni postanowili wspólnie oddać hołd zmarłym pracownikom naukowym.

  "Nie zapomnijcie naszej śmierci, nie dajcie jej zmarnować" - te słowa, tuż przed śmiercią w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, wypowiedział prof. Stanisław Estreicher, jeden ze 183 uczonych aresztowanych 6 listopada 1939 r. w ramach Sonderaktion Krakau.

  Jak co roku, społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowiła pokazać, że pamięta o zmarłych profesorach i oddać im hołd. W tym roku jednak w obchody Akademickiego Dnia Pamięci włączyły się wszystkie krakowskie szkoły wyższe. - Po raz pierwszy w historii jesteśmy wszyscy razem - wszyscy rektorzy krakowskich uczelni - podkreślał na cmentarzu Rakowickim prof. Wojciech Nowak, rektor UJ.

  Po modlitwie za zmarłych pracowników naukowych, którą na cmentarzu poprowadził ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII, przedstawiciele poszczególnych uczelni złożyli kwiaty na grobach profesorów. W tym samym czasie zapalono także znicze na grobach uczonych na cmentarzu Salwatorskim oraz pod tablicą pamiątkową przy ul. Wrocławskiej.

  Przed południem w Collegium Novum UJ ponownie wystąpił prof. Nowak. - To jest nasza misja: nie można zapomnieć! - podkreślał. Do zgromadzonych przemówił również prof. Jan W. Tkaczyński, przewodniczący Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ.

  Organizatorzy zaprosili także na prelekcję filmu "Universita Restituta", który przypomniał okoliczności pierwszej po wojnie inauguracji roku akademickiego.

  Obchody w Collegium Novum zakończyły się uroczystym Apelem Pamięci. Odczytano nazwiska aresztowanych 76 lat temu oraz złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi: męczeństwo zamordowanych profesorów Uniwersytetu we Lwowie, zbrodnię katyńską, a także ofiary Sonderaktion Krakau. Zmarłym oddano hołd również pod Dębem Wolności, gdzie umieszczona jest ziemia z Dachau, Sachsenhausen i Katynia - miejsc męczeństwa krakowskich profesorów.

  Jeszcze dziś o godz. 19 w kolegiacie św. Anny zostanie też odprawiona Msza św. w intencji zmarłych profesorów i studentów krakowskich uczelni. Tuż po niej odbędzie się koncert muzyki Maurice’a Durufle’a.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół