• facebook
 • rss
 • Święci maszerowali w Krakowie

  Monika Łącka

  dodane 08.11.2015 13:40

  Na Piaskach Nowych w korowodzie szli dziś także ci prawdziwi!

  W uroczystej procesji przemaszerowało aż dziesięciu krakowskich (choć nie tylko) świętych i błogosławionych: bł. Alfons Maria Mazurek, bł. Bernardyna Maria Jabłońska, bł. ks. Jan Popiełuszko, bł. Bronisława, św. Brat Albert, św. Faustyna Kowalska, św. Jan z Kęt, św. Florian, św. o. Pio, oraz św. Jan Paweł II.

  Ich relikwie oraz wizerunki nieśli rodzice niektórych dzieci przebranych za świętych i błogosławionych, które 29 października wzięły udział w pierwszej odsłonie korowodu świętych.

  Wtedy - w Szkole Podstawowej nr 27 - aż 47 uczniów zaskoczyło swoich katechetów i pozostałych nauczycieli niezwykłymi przebraniami. Była m.in. św. Bernardeta Soubirous, św. Katarzyna Labouré, której Matka Boża objawiła Cudowny Medalik, św. Jadwiga Królowa, św. Jan Paweł II, św. Juan Diego, a nawet ubrany w charakterystyczny "pasiak" św. Maksymilian Maria Kolbe.

  Tego samego dnia popołudniu mali święci pokazali się mieszkańcom parafii, gdy w barwnym korowodzie przyszli do kościoła odmówić Różaniec. Następnie zaprezentowali się jury podczas konkursu na najlepsze i najpiękniejsze (tzn. najbardziej zgodne z oryginałem) przebranie.

  Korowód świętych "bis" - na zakończenie oktawy święta Wszystkich Świętych - miał z kolei przypomnieć, że świętych obcowanie to prawda, którą żyje Kościół, i która powinna być bliska każdemu z nas.

  - Święci i błogosławieni, którzy zostali wyniesieni na ołtarze są jak róże, które pięknie zakwitły dla całego Kościoła. My, którzy dopiero idziemy w stronę nieba i wieczności, jesteśmy jak ziarna, które zostały zasiane. Ale to od nas zależy, co z tych ziaren wyrośnie. Świętość jest jednak na wyciągnięcie ręki i każdy może się o nią starać. Pomóc w tym mogą święci "z sąsiedztwa", którzy jakiś czas temu żyli wśród nas i zapisali się na kartach historii naszego miasta - tłumaczą duszpasterze pracujący w parafii Matki Bożej Różańcowej.

  Relikwie i wizerunki świętych zostały złożone na ołtarzu, by towarzyszyły wszystkim uczestnikom Mszy św. Po niej ogłoszone zostały wyniki konkursu dla dzieci. Jury, w którym zasiadał także przedstawiciel redakcji "Gościa Krakowskiego", postanowiło przyznać sporo nagród.

  Czytaj także: Płaszcz Juana, medalik i róże św. Teresy

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół