Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Małopolanie porządzą Polską

Beata Szydło ma zostać premierem nowego rządu. W jego składzie znajdą się inni Małopolanie.

Listę kandydatów mających wejść w skład nowego rządu, tworzonego przez PiS, ogłosiła 9 listopada w Warszawie Beata Szydło.

Ta Małopolanka ma stanąć na czele nowego rządu. Wraz z innym Małopolaninem, wybranym w tegorocznych wyborach prezydentem RP Andrzejem Dudą, będą stanowili więc parę rządzącą Polską przez najbliższych kilka lat.

W skład nowego rządu mają też wejść inni Małopolanie. Andrzej Adamczyk ma zostać ministrem Infrastruktury i budownictwa, Jarosław Gowin - ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, Zbigniew Ziobro zaś - ministrem sprawiedliwości. J. Gowin ma pełnić funkcję jednego z wicepremierów.

Wszyscy małopolscy kandydaci na stanowiska rządowe nie są nowicjuszami politycznymi. Dwóch z nich było już ministrami.

Beata Szydło (ur. 1963), absolwentka etnografii UJ oraz studiów podyplomowych w szkole Głównej Handlowej, ma za sobą karierę samorządową i poselską. W latach 1998-2005 była burmistrzem miasta i gminy Brzeszcze. Od 2005 r. członek Prawa i Sprawiedliwości i poseł tej partii. Od 2010 r . jej wiceprezes.

Andrzej Adamczyk (ur. 1959), absolwent studiów licencjackich w zakresie rachunkowości, w latach 1998-2005 był radnym powiatu krakowskiego. Od 2005 r. jest posłem na Sejm z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jego kompetencje i działalność poselska są bardzo wysoko oceniane, również przez konkurentów politycznych.

Jarosław Gowin (ur. 1961) jest absolwentem filozofii UJ, doktorem nauk politycznych. W latach 1994-2005 był redaktorem naczelnym miesięcznika katolickiego "Znak", w latach 2003-2011 zaś - rektorem Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Politycznie związany był z Unią Demokratyczną, Unią Wolności i Platformą Obywatelską. Był senatorem i posłem PO. W latach 2011-2013 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Od grudnia 2013 r. jest prezesem ugrupowania Polska Razem Jarosława Gowina, które ściśle współpracuje z PiS. W trakcie jesiennych wyborów parlamentarnych Jarosław Gowin został wybrany do Sejmu z listy PiS w okręgu krakowskim.

Zbigniew Ziobro (ur. 1970) jest absolwentem prawa UJ. W przeszłości był m.in. doradcą Marka Biernackiego, ministra spraw wewnętrznych w rządzie AWS, i prezesem Stowarzyszenia "Katon" w Krakowie, mającego m.in. udzielać bezpłatnej pomocy prawnej. W 2001 r. był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Od 2005 r. członek PiS. W latach 2005-2007 był ministrem sprawiedliwości w rządzie koalicyjnym PiS. W latach 2005-2009 poseł na Sejm z listy PiS. Od 2009 do 2014 r. europoseł, wybrany z listy PiS. W międzyczasie, w 2011 r., usunięty z szeregów partii. Od 2012 r. prezes ugrupowania "Solidarna Polska", które obecnie ściśle współpracuje z PiS. W 2015 r. został wybrany do Sejmu z listy PiS w okręgu świętokrzyskim.

Zaskoczeniem dla obserwatorów sceny politycznej jest brak w składzie rządu Piotra Naimskiego, "pewniaka" do objęcia funkcji ministra energetyki. P. Naimski nie jest wprawdzie Małopolaninem, lecz jest posłem na Sejm z okręgu nowosądeckiego.

Niewykluczone, że Małopolanie znajdą się również wśród wiceministrów nowego rządu oraz innych wyższych urzędników państwowych.

W dniu przedstawienia składu przyszłego rządu PiS Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego zaprezentowało w Krakowie "Plan budowy państwa. 20 idei na rzecz poprawy jakości rządzenia". Raport, mający być wskazówką dla działań przyszłego rządu, opracował we współpracy ze Stanisławem Starnawskim Jan Rokita, b. szef Urzędu Rady Ministrów w rządzie Hanny Suchockiej, b. poseł PO, kandydat na premiera w 2005 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy