• facebook
 • rss
 • Wydział Prawa o "kryzysie konstytucyjnym"

  mk

  dodane 01.12.2015 21:03

  Prawnicy z UJ piszą do prezydenta w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

  "Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego wyraża głęboki niepokój, związany z wydarzeniami wywołanymi przez najwyższe organy Państwa"  - napisano w uchwale Rady WPiA z 30 listopada (przyjętej 55 głosami, z 21 głosami przeciw i 6 wstrzymującymi się).

  "W wyniku podjętych działań władz państwowych powstało zagrożenie dla niezależności organów władzy sądowniczej, w szczególności Trybunału Konstytucyjnego, jednego z gwarantów porządku konstytucyjnego" - czytamy dalej.

  Zdaniem przedstawicieli wydziału, którego absolwentem jest prezydent Andrzej Duda (co podkreślono w uchwale), podpisana przez niego ustawa z 19 listopada dotycząca TK "nie daje się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego, naruszając wymogi nieusuwalności sędziów, legalizmu i niedziałania prawa wstecz. Podważa zaufanie do Trybunału Konstytucyjnego, pozbawiając Państwo Polskie podstawowej instytucji ochrony praw fundamentalnych".

  Autorzy uchwały podkreślają, że przegłosowane w nocy z 25 na 26 uchwały Sejmu, mające znieść wybór sędziów TK przez posłów poprzedniej kadencji, są "pozbawione wszelkiej mocy prawnej i pogłębiają kryzys konstytucyjny".

  Opublikowana na stronie wydziału uchwała kończy się apelem do prezydenta "o uszanowanie wartości, których Krakowska Wszechnica jest strażnikiem: prawa i wolności obywatelskich". Członkowie Rady WPiA proszą Andrzeja Dudę o "niezwłoczne podjęcie działań, które nie dopuszczą do trwałego zachwiania równowagi między władzą sądowniczą a władzami ustawodawczą i wykonawczą".

  "Mamy nadzieję, że wypełni Pan swój obowiązek Strażnika Konstytucji i Polski, jako demokratycznego państwa prawa" - czytamy w uchwale.

  Na stronie Wydziału Prawa i Administracji UJ zaznaczono, że w głosowaniu nad uchwałą nie brali udziału członkowie rady wydziału zasiadający w Trybunale Konstytucyjnym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół