• facebook
 • rss
 • Rekordowy grudzień i rok Kraków Airport

  jg /materiał prasowy

  dodane 04.01.2016 22:40

  W 2015 r. na krakowskim lotnisku obsłużono 305 826 pasażerów, co oznacza wzrost o 14 proc. w stosunku do grudnia 2014 r. i najlepszy grudniowy wynik w historii portu.

  Rekordowy był także cały 2015 rok. Po raz pierwszy w historii krakowskie lotnisko zamknęło rok z wynikiem ponad 4 mln odprawionych pasażerów. Łącznie w ubiegłym roku obsłużono 4 221 171 pasażerów, czyli o 11 proc. więcej niż w roku 2014. Wzrost zanotowano także w liczbie operacji lotniczych, których wykonano ponad 36 tys. Kraków Airport jako pierwsze lotnisko regionalne w Polsce osiągnęło taki wynik.

  - Wiedzieliśmy, że to będzie dobry rok, ale nie spodziewaliśmy się, że aż tak dobry. Obsłużyliśmy ponad 400 tys. pasażerów więcej niż w ubiegłym roku. Cieszą nas szczególnie wyniki osiągane przez nowych przewoźników - podkreśla Jan Pamuła, prezes Kraków Airport. - Po kilku miesiącach operowania z Krakowa linie te zwiększają częstotliwość lotów, KLM nawet dwukrotnie - z 7 do 14 rejsów tygodniowo. To pokazuje, że mamy klientów gotowych zapłacić nieco więcej za produkt o wyższym standardzie - cieszy się prezes.

  W ubiegłym roku z Kraków Airport operowało 18 regularnych przewoźników. Najwięcej pasażerów skorzystało z oferty linii: Ryanair, easyJet, Lufthansa, Norwegian oraz LOT. Wszystkie linie regularne zaoferowały niemal 4,8 mln miejsc na niemal 33 tys. rejsów z Kraków Airport i z powrotem. Średnie wypełnienie samolotów przewoźników regularnych w 2015 r. wyniosło 84,5 proc. Średnia dobowa liczba obsłużonych pasażerów wzrosła z 10,5 tys. do 11,6 tys. osób dziennie.

  Wśród kierunków regularnych najpopularniejszymi krajami były Wielka Brytania, Niemcy i Włochy. Pasażerowie korzystający z czarterów podróżowali najczęściej do Grecji i Turcji oraz z powrotem do Polski.

  Plany krakowskiego lotniska na 2016 rok zakładają obsłużenie 4,5 mln pasażerów.  Przewoźnicy zapowiedzieli uruchomienie siedmiu nowych kierunków regularnych i czterech czarterowych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół