• facebook
 • rss
 • Kolendnicy zazierajom z kolendom

  bg

  dodane 07.01.2016 14:48

  Pastorałki góralskie skomponowane przez Andrzeja Zaryckiego zabrzmią w kościele św. Katarzyny.

  Stowarzyszenie Kulturalne "Passionart" wraz z Kulturalnym Towarzystwem "Novartu" organizuje w sobotę 9 stycznia o godz. 19 w tej krakowskiej świątyni (ul. Augustiańska 7) koncert dobroczynny "Hej, na Chochołowskiej".

  - W jego trakcie soliści, Chór i Orkiestra "Passionart" oraz Chór Chłopięcy "Cantores Sancti Joseph" wykonają pod batutą Janusza Wierzgacza cykl pastorałek góralskich skomponowanych przez Andrzeja Zaryckiego do słów Wiesława Nowaka - mówi Mateusz Prendota, wokalista, szef Stowarzyszenia "Passionart".

  Organizatorzy koncertu zapewniają, że słuchacze będą mieli okazję poczuć atmosferę izby góralskiej w czasie świąt, tak, jak to przedstawił Wiesław Nowak w tekście jednej z pastorałek: "Kolendnicy zazierajom do izby z kolendom /Turoń, Janiołs i Ciort Djaboł przibendom, przibendom /s nwoinom wesołóm /Przybeł nom Gość daleki /s nami bedzie na wieki".

   - Zarycki, który pisał niegdyś muzykę dla Ewy Demarczyk, jest rodowitym góralem. Nie tylko w doskonały sposób oddał w tych kompozycjach charakter góralskiej nuty, lecz także z wielką maestrią połączył w jedno partie orkiestry, chóru i solistów - mówi Marcin Wróbel, znany krakowski chórmistrz, który przygotował do koncertu mające w nim wystąpić chóry.

  Pastorałki Zaryckiego i Nowaka zostały nagrane na płytę "Hej, na Chochołowskiej", którą będzie można kupić podczas koncertu.

  - Wstęp na nasz koncert będzie wolny. Cały dochód ze sprzedaży płyty przeznaczymy zaś na rzecz Domu Dziecka w Żmiącej w powiecie limanowskim - powiedział M. Prendota.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół