• facebook
 • rss
 • Doktor na wózku inwalidzkim

  Bogdan Gancarz

  dodane 11.01.2016 16:05

  Wśród nowych doktorów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II znalazł się również niepełnosprawny Bawer Aondo-Akaa.

  - Tematem mojej pracy była „Realizacja naturalnej i nadprzyrodzonej misji osób niepełnosprawnych w Kościele i społeczeństwie”. Pisałem ją przez 4 lata. Jej promotorem był zaś ks. prof. Tadeusz Borutka - powiedział dr Bawer Aondo-Akaa.

  Nowy doktor teologii 31 lat,  jest ciemnoskórym krakowianinem, synem Nigeryjczyka i Polki. Na skutek przebytego w niemowlęctwie zapalenia opon mózgowych jest niepełnosprawny. Porusza się na wózku inwalidzkim, również jego ręce nie są w pełni sprawne. Jest jednak bardzo dynamiczny w myśleniu i działaniu. Od kilku lat m.in. działa czynnie w Prawicy Rzeczypospolitej, udziela się w rozmaitych inicjatywach samorządowych. Jest szczęśliwym mężem Grażyny, wykładowczyni Uniwersytetu Pedagogicznego.

  Uroczystość wręczenia dyplomów doktorskich została poprzedzona Mszą św.

  - Gromadzimy się w kolegiacie uniwersyteckiej przy relikwiach św. Jana z Kęt, profesora Akademii Krakowskiej, by dziękować Bogu za ustanowienie 619 lat temu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Krakowskiego, który dał początek obecnemu Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II. Jest to też okazja do podziękowania Miłosiernemu Bogu za to wielkie dziedzictwo myśli teologicznej, która rozwijało się w Krakowie, promieniując na całą Rzeczpospolitą i kraje ościenne - powiedział kard. Stanisław Dziwisz, Wielki Kanclerz UPJPII.

  Wspomniał świętych związanych z Wydziałem Teologicznym: Jadwigę Królową, jego fundatorkę, Jana Kantego, bp. Józefa Sebastiana Pelczara i bp Józefa Bilczewskiego.

  - W sposób szczególny, myślimy nieustannie o św. Janie Pawle II, który był u początków naszego Uniwersytetu Papieskiego i wskazuje nam drogę, którą mamy kroczyć. Drodzy profesorowie i studenci! Bóg dał Wam szansę zgłębiania Bożej mądrości, dotykania samej istoty prawdy, byście umieli z nimi wyjść na peryferie naszych miast i wiosek - dodał Wielki Kanclerz uczelni.

  Ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII, przypomniał, że  promocje doktorskie odbywają się na początku Roku Miłosierdzia. Dodał, że jednym z wybitnych teologów zgłębiających problem miłosierdzia był ks. prof. Ignacy Różycki.

  - Ten wielki profesor wprowadził w naukowy warsztat teologiczny św. Jana Pawła II. W pewnym sensie przed wszystkimi wykładowcami i studentami naszego Uniwersytetu Papieskiego Bóg stawia to zadanie, by swą pracą przybliżali ludzi do Boga, który jest miłosierny. Dotyczy to również dziś promowanych pracowników i studentów - powiedział rektor Zyzak..

  Po złożeniu przyrzeczeń, dyplomy doktorskie otrzymali: Bawer Aondo-Akaa, o. Antoni Kordowisko OFM, Zofia Orłowska, Janusz Pilszak, ks. Artur Stopikowski, o. Paweł Strumiłowski O. Cist, ks. Edward Walczyk, ks. Józef Paweł Wojakiewicz CSMA, ks. Roman Zapała z Wydziału Teologicznego, Aeddan Shaw z Wydziału Filozoficznego i ks. Piotr Tylec z Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego.

  Kard. Dziwisz jako Wielki Kanclerz UPJPII wręczył z kolei księżom: Tadeuszowi Dzidkowi i Jerzemu Szmulewiczowi dyplomy nadania tytułu naukowego profesora nauk teologicznych, ks. Jerzemu Buczkowi, s. Annie Klich, ks. Janowi Nowakowi i ks. Damianowi Wąskowi z kolei dyplomy nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego.

  Czytaj także: Piorun w polityce

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół