• facebook
 • rss
 • Prezydent Duda na Dudaskach

  jg

  dodane 04.02.2016 19:19

  Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką gościł dzisiaj w Zakopanem, gdzie uczestniczył w koncercie "Dudaski Tłusty Czwartek". Nawiedził też sanktuarium w Ludźmierzu.

  - Bardzo wam dziękuję za pielęgnowanie tradycji podhalańskiej. Jednocześnie trwacie przy krzyżu na Giewoncie, dbacie o rodziny i o swoją ojcowiznę - mówił prezydent RP Andrzej Duda, któremu towarzyszyła małżonka. - Będąc u was, zawsze staram się ładować akumulatory. I dobrze się między wami czuję - dodał pan prezydent.

  Prezydentowi Andrzejowi Dudzie w czasie koncertu towarzyszył także Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury oraz dziedzictwa narodowego.

  Górale przekazali prezydentowi piszczałkę. Andrzej Duda obiecał, że na pewno kiedy za rok przyjedzie na koncert, spróbuje nauczyć się grać na tym instrumencie. Regionalista Jan Karpiel-Bułecka opowiedział prezydentowi o jego historii. Jak przystało na ostatki niespodziewanie jedna z góralek zaprosiła prezydenta do tańca.  

  Słowa pozdrowienia w imieniu społeczności miasta przekazał prezydentowi burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. W gwarze góralskiej głowę państwa pod Tatrami przywitał także Maciej Zubek, wiceprezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan. Samorządowcy, m.in. starosta tatrzański Piotr Bąk przekazali parze prezydenckiej różne prezenty.

  Przed przyjazdem do Zakopanego para prezydencka nawiedziła sanktuarium Gaździny Podhala w Ludźmierzu, gdzie trwa peregrynacja obrazu Świętej Rodziny, który pobłogosławił papież Franciszek. Prezydent złożył też kwiaty na grobie wielkiego kustosza ks. prałata Tadeusz Juchasa na miejscowym cmentarzu i przy figurze świętego Jana Pawła II w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym.

  W zakrystii para prezydencka wpisała się do Złotej Księgi sanktuarium, zauważając, że jest tutaj w dowód wdzięczności, bowiem niemal dokładnie przed rokiem (12 lutego 2015 r.) Andrzej Duda modlił się przed Królową górali o mądre i dobre wybory.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół