• facebook
 • rss
 • To był dobry gazda

  jg

  dodane 13.02.2016 10:52

  W Zakopanem rozpoczęły się obchody 200. rocznicy ks. Józefa Stolarczyka, pierwszego proboszcza w mieście.

  W piątek 12 lutego wieczorem społeczność Zakopanego zgromadziła się przy grobie ks. Józefa Stolarczyka na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku przy ul. Kościeliskiej.

  Modlitwę na cmentarzu poprzedziła Msza św. w starym kościółku pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Liturgii przewodniczył ks. inf. Stanisław Olszówka, wieloletni proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem i zarazem dziekan zakopiański.

  - Ks. Stolarczyk był gazdą z prawdziwego zdarzenia. On nie tylko stawiał na duchowość górali, uczył ich przecież porządnego gazdowania, higieny, a gaździny to nawet pobierały lekcje gotowania od jego gospodyni - mówił ks. inf. Olszówka.

  Mszę św., jak i modlitwę na cmentarzu uświetniły kapela góralska i śpiewające góralki. Były liczne poczty sztandarowe różnych placówek i organizacji w mieście. We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in. burmistrz Zakopanego Leszek Dorula i starosta tatrzański Piotr Bąk.

  Obecny proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem i zarazem tamtejszy dziekan ks. Bogusław Filipiak podziękował wszystkim za pamięć o wielkim kapłanie. Zauważył także, że w tym roku przypadają jeszcze dwie ważne rocznice.

  - Drugim proboszczem Zakopanego był ks. Kazimierz Kaszelewski. W tym roku mija 150. rocznica jego urodzin. To jemu zawdzięczamy m.in. dokończenie budowy kościoła i ołtarza oraz założenie krzyża na Giewoncie. Góruje on nad miastem od 1901 r. - przypomniał ks. Filipiak.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół