• facebook
 • rss
 • Rekordowa "Warszawianka"

  Bogdan Gancarz

  dodane 20.02.2016 20:27

  Za 72 tys. zł sprzedano jedyny znany rękopis oryginalnego tekstu słynnej pieśni. Kupiła go warszawska Biblioteka Narodowa.

  Rękopis wiersza, który francuski poeta Casimir François Delavigne (1793-1843) napisał w 1831 r. na wieść o walkach powstania listopadowego, licytowano 20 lutego w Krakowie,  w trakcie aukcji zorganizowanej przez antykwariat "Rara Avis".

  Rekordowa cena odpowiada rzadkości tego rękopisu. - Jest to bowiem jedyny znany nam obecnie rękopis autorski wiersza "La Varsovienne". Do słów Delavigne’a muzykę napisał znany kompozytor Daniel Auber i powstała w ten sposób pieśń, była śpiewana we Francji na wiecach solidarności z powstańczą Polską, Jej polska wersja "Warszawianka" do słów Karola Sienkiewicza i Muzyki Karola Kurpińskiego, od ponad 180 lat jest jedną z najpopularniejszych pieśni patriotycznych - powiedział Janusz Pawlak z antykwariatu "Rara Avis".

  Choć wiersz Delavigne’a nie jest w  rękopisie podpisany, antykwariusze nie mieli wątpliwości co do autorstwa. O tym, że pisał go sam autor, świadczy bowiem identyczny charakter pisma dołączonych do wiersza listów Delavigne’a.

  Poezja była na krakowskiej aukcji w cenie. Szczególnie Adama Mickiewicza. 11 tys. zł - przy cenie wywoławczej 3200 zł - zapłacono za drugie wydanie trzeciej części „Dziadów”, opublikowane w 1833 r. w Paryżu.

  - To jeden z najpiękniejszych druków mickiewiczowskich, opatrzony sztychowanym portretem Mickiewicza, autorstwa Antoniego Oleszczyńskiego. Do tego jest to pierwsze osobne wydanie tego utworu. Opublikowany w 1832 r. pierwodruk był bowiem jedną z części kilkutomowego wydania "Poezji" Mickiewicza - poinformował J. Pawlak.

  Wycenione na 6 tys. zł pierwsze, dwutomowe wydanie "Pana Tadeusza" Mickiewicza, opublikowane w Paryżu w 1834 r., również sprzedano za 11 tys. zł.

  Nabywcy nie znalazł zaś wyceniony na ponad 19 tys. zł, unikatowy, kaligrafowany rękopis tekstu "Nowego Testamentu".

  - Kaligrafował go przez 17 miesięcy, od maja 2014 r. poczynając, lubelski kaligraf Wojciech Patro. Ozdobny rękopis jest przykładem odradzania się kaligrafii w Polsce - stwierdził J. Pawlak.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół