• facebook
 • rss
 • Innowacje i powrót humanistyki

  mk

  dodane 04.03.2016 15:55

  Wicepremier Jarosław Gowin podsumował w Krakowie pierwsze 100 dni pracy w rządzie i przedstawił plany Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  - W nakładach na naukę i poszczególnych badaczy bardzo odstajemy od średniej unijnej. Polscy naukowcy są też trzy razy bardziej obciążeni obowiązkami dydaktycznymi niż wynosi średnia unijna - przyznał J. Gowin podczas spotkania 4 marca w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

  Wicepremier podkreślił, że 100 dni pracy w rządzie wystarczyło na "zainicjowanie pewnych działań i określenie priorytetów". Wśród nich wymienił m.in. "małą" ustawę o innowacyjności, której projekt jest już gotowy (ma ona umożliwić m.in. większe odpisy wydatków na innowacje od podatku); Białą Księgę Innowacji, na kanwie której ma powstać "duża" ustawa; zwiększenie inwestycji spółek skarbu państwa w naukę; zwiększenie współpracy między biznesem i jednostkami badawczymi; odrodzenie humanistyki (m.in. przez szerszy dostęp do grantów Narodowego Centrum Nauki) oraz wprowadzenie pakietu deregulacyjnego.

  - Polskie uczelnie, polscy naukowcy, administracje uczelni, studenci uginają się pod ciężarem rozmaitych obowiązków biurokratycznych, które często bardziej przeszkadzają niż pomagają - mówił J. Gowin.

  Minister zapowiedział także prace nad nową Ustawą o szkolnictwie wyższym. Założenia do niej mają przygotować trzy, wyłonione w konkursie grantowym, zespoły. One także przeprowadzą szerokie konsultacje środowiskowe. Podsumowaniem tych prac będzie natomiast Narodowy Kongres Nauki, zaplanowany na jesień przyszłego roku.

  - Potrzebujemy takiego namysłu i takiego spotkania wszystkich środowisk naukowych, uniwersyteckich i akademickich - podkreślił wicepremier.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół