• facebook
 • rss
 • Sztuka dobrego widzenia

  Paulina Smoroń

  dodane 04.03.2016 21:57

  U oo. franciszkanów dobę poświęconą Panu Bogu wierni rozpoczęli nabożeństwem pokutnym, które poprowadził bp Damian Muskus.

  Razem z biskupem rozważali oni fragment Ewangelii wg św. Jana, w którym Jezus spotyka człowieka niewidomego od urodzenia i litując się nad nim postanawia przywrócić mu wzrok.

  Jak zauważył bp Muskus, ta opowieść pokazuje nam, że sztuka dobrego widzenia nie jest tylko kwestią bystrych oczu. - Można mieć sokoli wzrok, a mimo to być ślepcem. Można patrzeć, a nic nie widzieć - zaznaczył.

  Podkreślił też, że w życiu każdego człowieka najważniejszą chwilą jest ta, w której zrozumie, że nie widzi lub że źle widzi. - Moment, w którym człowiek uświadamia sobie swoją ślepotę, swoje kalectwo, swoją grzeszność jest początkiem cudu uzdrowienia - przekonywał.

  Jednak zanim ten cud się wydarzy, musimy sobie uświadomić swoją grzeszność. Bywa jednak, że nie szukamy cudu uzdrowienia i stajemy się obojętni na przechodzącego obok nas Chrystusa. Niejednokrotnie taka zatwardziałość powodowana jest naszym lękiem i wstydem.

  Opory przed spowiedzią wynikają z kolei z tego, że na konfesjonał patrzymy nie jak na miejsce, w którym czeka na nas miłosierny Jezus, gotów do tego by przebaczyć nam nasze zło. - Patrzymy na konfesjonał jak na miejsce, gdzie siedzi człowiek - zauważył bp Muskus.  

  Jest to nieprawidłowa postawa, która powoduje w nas lęk i wstyd przed tym, co kapłan po spowiedzi o nas pomyśli. - Przecież każdy kapłan zna konfesjonał z dwóch stron - raz w imieniu Chrystusa odpuszcza grzechy, a innym razem prosi o to, by jemu grzechy zostały odpuszczone - tłumaczył wiernym. - Tylko ten, kto wie co to jest słabość, potrafi innym podać rękę, by ich podnieść - zapewniał.

  Kończąc bp D. Muskus, dodał że Rok Miłosierdzia, to wyjątkowy czas łaski i wyraził nadzieję, że przemieni on nasze serca i nasze podejście do spowiedzi, żebyśmy nigdy nie wstydzili się być pokutującymi grzesznikami.

  Po krakowianach, którzy dobę poświęconą Bogu rozpoczęli w kościele oo. franciszkanów, tego strachu wcale nie było widać  - przez cały wieczór korzystali oni z możliwości spowiedzi. Także bp Damian Muskus po zakończonym nabożeństwie rozpoczął posługę w konfesjonale.

  Tego wieczoru wierni swoją gorliwością do modlitwy dali piękne świadectwo. Po nabożeństwie pokutnym kościół wcale nie opustoszał, a wiernych w dalszej modlitwie poprowadził o. Marcin Drąg OFM Conv wraz z chórem "Voce Angeli", pod batutą Piotra Pałki.

  Tego wieczoru myśli wiernych uciekały ku Bożemu Miłosierdziu, któremu poświęcono medytację zatytułowaną "Miłość ponad wszystko".

  Czytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół