• facebook
 • rss
 • Koncert pamięci Nowowiejskiego

  bg

  dodane 05.03.2016 11:44

  Muzykę kompozytora "Roty" przypomni koncert w krakowskim kościele św. Stanisława Kostki.

  W niedzielę 6 marca o godz. 19 w salezjańskiej świątyni na Dębnikach (ul. Konfederacka) organista katedry wawelskiej Witold Zalewski i chór UPJPII "Psalmodia" pod dyr. prof. Włodzimierza Siedlika, wykonają utwory Feliksa Nowowiejskiego (1877-1947): poemat na organy solo "In paradisum", psalm "Ojczyzna" i pieśń "Parce Domine". Wstęp na koncert jest wolny.

  Będzie to jedno z kilku wydarzeń, odbywających się w Krakowie z okazji 70. rocznicy śmierci kompozytora. Sejm ogłosił rok 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego.

  - Nie wszyscy pamiętają, że Nowowiejskiego łączyły silne więzy z Krakowem. Działał tutaj aktywnie na początku XX w. Był m.in. dyrektorem Towarzystwa Muzycznego i czynnym organistą. Skomponował tu muzykę do słynnej później "Roty", wykonanej po raz pierwszy pod jego batutą 15 lipca 1910 r. w trakcie odsłonięcia pomnika upamiętniającego zwycięstwo pod Grunwaldem. Do Krakowa powrócił w czasie okupacji, ukrywając się przed Niemcami - powiedział Jacek Chodorowski, krakowski publicysta muzyczny.

  Wybór miejsca koncertu nie jest przypadkowy.

  - W czasie wojny Nowowiejski mieszkał na Dębnikach i grał na organach w kościele salezjanów. Ten fakt upamiętnia tablica umieszczona w świątyni. Organista był zaś wytrawnym, nie tylko jako wykonawca, lecz także jako kompozytor. Wśród jego utworów organowych były i takie, które powstały z krakowskich inspiracji m.in. fantazję "Boże Narodzenie w prastarym kościele Mariackim w Krakowie" - powiedział organista Witold Zalewski.

  Nowowiejskiego słuchał i spotykał w czasie wojny mieszkający również na Dębnikach młody Karol Wojtyła. Przypomniał to po latach w Rzymie, już jako papież, synowi kompozytora.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół