• facebook
 • rss
 • Szymon Nehring koncertował w Zakopanem

  jg

  dodane 07.03.2016 08:30

  W niedzielę 6 marca w Zakopanem odbywały się wydarzenia kulturalne związane z jubileuszem 40-lecia Muzeum Karola Szymanowskiego, mieszczącego się w drewnianej wilii "Atma".

  Z tej okazji do stolicy Tatr przyjechał z recitalem fortepianowym (choć kalendarz z koncertami ma wypełniony do 2018 r.) Szymon Nehring. To wyróżniony finalista i laureat Nagrody Publiczności 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

  Ukochana przez kompozytora - jak mawiał Karol Szymanowski - góralska "chałupa" wciąż rozbrzmiewa muzyką i do tego jeszcze jaką! W drewnianych zabytkowych wnętrzach tym razem było słychać Chopinowskie walce, etiudy, wariacje. S. Nehring w drugiej części recitalu zagrał także utwory K. Szymanowskiego.

  Spotkanie jubileuszowe współprowadził Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Głos zabrała także Teresa Chylińska, autorka - wspólnie z Urszulą Kusek - nowych tablic w muzeum, wspomagających wystawę stałą. Z okazji jubileuszu w "Atmie" można zobaczyć szkice partytury baletu "Harnasie".

  Willa "Atma", zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha, powstała po 1890 roku jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku dla wynajmowania ich letnikom. To właśnie ówczesnym turystom zawdzięcza oryginalną nazwę pochodzącą z sanskrytu i oznaczającą "duszę". K. Szymanowski od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, gdzie pod koniec życia osiadł na stałe, zamieszkując właśnie w "Atmie".

  W roku 1976 na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z kulturą Podhala i Zakopanego. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty Krystyny Dąbrowskiej. W 2013 roku "Atma" wkroczyła w nowy etap działalności po generalnym remoncie, przeprowadzonym w ramach projektu "Muzyka pod Tatrami". Wyposażona została m.in. w multimedia i nowy fortepian.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół