• facebook
 • rss
 • Misjonarz prowincjałem franciszkanów

  jms

  dodane 11.03.2016 10:02

  Krakowscy franciszkanie mają nowego prowincjała. Został nim 47-letni o. dr Marian Gołąb. Wyboru dokonano podczas kapituły prowincjalnej w Harmężach k. Oświęcimia.

  O. Marian Gołąb urodził się 6 lipca 1968 r. w Sieniawie (ówczesne województwo rzeszowskie). Do zakonu franciszkanów wstąpił po maturze w roku 1987. Śluby wieczyste złożył w 1992 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r.

  Po studiach filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie pracował we Wrocławiu. W 1995 r. został skierowany na studia specjalistyczne do Lublina. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił doktorat z teologii duchowości w roku 2000. Doktorat został wydany drukiem pt. "Czy zakony są jeszcze Kościołowi potrzebne?".

  Przez rok był socjuszem magistra nowicjatu krakowskich franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, a od roku 2000 do 2004 r. - mistrzem nowicjatu. W roku 2004 został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. Z jego inicjatywy uczelnia przyjęła imię jej absolwenta i wykładowcy - św. Maksymiliana Marii Kolbego. O. Gołąb rektorem był do roku 2008. W tym czasie przewodniczył Konferencji Rektorów Seminariów Franciszkańskich afiliowanych do Papieskiej Akademii Teologicznej.

  Był również wykładowcą teologii duchowości, teologii życia konsekrowanego, historii duchowości, kierownictwa duchowego w seminariach duchownych w Krakowie i w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Instytucie Studiów Franciszkańskich i Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie. Był promotorem prac magisterskich oraz autorem wielu artykułów z zakresu duchowości.

  W styczniu 2009 r. wyjechał na misje do Ugandy (wschodnia Afryka). Pracował tam w Kakooge, w Matugga, a przez ostanie lata był kustoszem sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo. Przez dwie kadencje był delegatem prowincjalnym krakowskich franciszkanów w Ugandzie. Podczas zeszłorocznej wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Ugandzie odpowiadał za przygotowanie wizyty ojca świętego w sanktuarium w Munyonyo.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół