• facebook
 • rss
 • Misjonarz z orderem prezydenta

  jg /materiały prasowe

  dodane 13.03.2016 10:43

  O. Jerzy Jacek Twaróg, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

  Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w 12 marca w ambasadzie RP w Buenos Aires.

  O. Jerzy Jacek Twaróg jest bernardynem. Pochodzi z Nowego Targu, z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Studiował razem z obecnym biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej Damianem Muskusem. Jest honorowym ambasadorem swojego rodzinnego Nowego Targu. Dobrze zna ojca świętego Franciszka, a na obiedzie podejmował jego siostrę Marię Elenę Bergoglio.

  Zakonnik odznaczenie otrzymał z rąk Marka Pernala, ambasadora Polski w Buenos Aires. Dyplomata odznaczył także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Jana Stachnikowa, który jest konsulem honorowym Rzeczypospolitej Polskiej, pełni funkcję prezesa Związku Polaków w Argentynie.

  W uroczystości wzięła udział duża liczba Polaków i zaprzyjaźnionych Argentyńczyków. Wśród zaproszonych gości był biskup pomocniczy diecezji San Martin - Han Lim Moon.

  - W imieniu własnym, jak i również w imieniu pana Jana Stachnika, pragnę podziękować prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej za tak wzruszające i zobowiązujące ordery państwowe, jakie dziś otrzymaliśmy z rąk pana ambasadora - dziękował o. Twaróg. Duchowny podkreślił, że odbiera to ważne odznaczenie jako docenienie pracy na rzecz Kościoła i ojczyzny. - Polska w moim sercu od zawsze zajmowała i zajmuje bardzo ważne miejsce - dodał rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie. - Przyjmuję to wyróżnienie jako podziękowanie za pracę duszpasterską nie tylko dla mnie, ale dla całego polskiego duchowieństwa pracującego w Argentynie - księży, braci i sióstr zakonnych. Jest to niewątpliwie gest i wyraz wdzięczności oraz uznania naszych władz i rządu polskiego dla pracy duszpasterskiej nas wszystkich, którzy od wielu lat pracujemy dla Polaków i w argentyńskim Kościele - mówił w swoim przemówieniu. - Prezydent naszej ojczyzny, jak i również jego przedstawiciele w placówkach dyplomatycznych na całym świecie nazywają nas, polskich misjonarzy, "ambasadorami polskości", twierdząc, że misjonarze i misjonarki, reprezentując polski Kościół, dają piękne świadectwo wartościom, polskości i jej kulturze opartej na wierze chrześcijańskiej - podkreślał o. Twaróg.

  Jego zdaniem, przyjęcie odznaczenia - orderu w formie krzyża - szczególnie w okresie Wielkiego Postu przywołuje na myśl krzyż Chrystusowy. - Dlatego przyjmuję i obejmuję ten krzyż również z wiarą i miłością - powiedział o. Twaróg.

  Zakonnik dedykował odznaczenie rodzicom - Zofii i Antoniemu oraz bratu Stanisławowi z rodziną.

  O. Jerzy Jacek Twaróg jest bernardynem. Pochodzi z Nowego Targu, z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Studiował razem z obecnym biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej Damianem Muskusem. Jest honorowym ambasadorem swojego rodzinnego Nowego Targu. Dobrze zna ojca świętego Franciszka, a na obiedzie podejmował jego siostrę Marię Elenę Bergoglio.

  Czytaj także:

  Mój prymas papieżem

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Gość
   08.10.2017 16:07
   Wcale nie powiedziane ,że gdyby księża mieli rodziny rozumieli by świeckich. Czasami bywa i tak ,że małżonek małżonka nie zrozumie,tak samo rodzic drugiego rodzica bo każdy ma w życiu inne doświadczenia.
  • Gość
   08.10.2017 19:07
   Człowiek nie został stworzony do samotności. Celibat jest nienaturalny - niezgodny z prawem naturalnym.
   doceń 12
  • Gość
   09.10.2017 10:33
   http://gosc.pl/doc/1424679.O-Jacek-Krzysztofowicz-OP-odchodzi-z-zakonu
  • saherb
   10.10.2017 16:46
   Twierdzenie, że celibat jest przyczyną pedofilii, przestępstw seksualnych oraz "podwójnego życia" jest równie absurdalne jak mówienie, że abstynencja jest przyczyną alkoholizmu.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół