Nowy numer 13/2024 Archiwum

Technologia i miłość do Kościoła

W Krakowie odbył się pierwszy w Polsce katolicki hackathon. Przez całą dobę 35 informatyków, elektroników i grafików tworzyło aplikacje zainspirowane wiarą.

Czy można jednocześnie - idąc za przykładem biblijnej przypowieści - "puszczać talenty w obrót" i rozwijać swoją wiarę? - zastanawiali się młodzi informatycy i elektrotechnicy z krakowskiego DA "Beczka". Z tej refleksji zrodził się pomysł na zorganizowanie pierwszego w Polsce "HackaTheonu", czyli katolickiego hackathonu. - Chcieliśmy pokazać, że informatyka przydaje się w każdej dziedzinie życia, także w Kościele - mówi Michał Grzegorzek, jeden z organizatorów imprezy.

Hackathon jest krótkotrwałym wydarzeniem, podczas którego programiści wraz ze specjalistami innych dziedzin tworzą od podstaw aplikacje, strony internetowe, urządzenia i grafiki o określonej tematyce.

W "HackaTheonie", który odbył się 9 i 10 kwietnia w siedzibie DA "Beczka", wzięło udział 35 uczestników podzielonych na 10 drużyn. Przez 24 godziny (bez zmrużenia oka) tworzyli oprogramowanie, które połączyłoby ich zainteresowanie najnowocześniejszymi technologiami z miłością do Kościoła.

Tak powstały m.in. "Beczka śpiewa", czyli aplikacja mobilna składająca się ze śpiewników na różne okazje, mobilny punkt informacyjny na ŚDM - "WYD '16 Assistant" (zawierający mapę z punktami medycznymi i telefony alarmowe), a także dziennik na telefon, który przyczyni się do... rozwoju cnót użytkownika.

Najlepszym projektem - zdaniem jury - okazała się platforma internetowa "Christians Watch" (www.christians.watch). Można na niej zgłaszać wszelkiego rodzaju przypadki dyskryminacji, prześladowań i obrazy uczuć religijnych, których doświadczają chrześcijanie na całym świecie. Taką informację na portalu będzie mógł zamieścić świadek wydarzenia albo ofiara.

- Osoba, która doświadczyła prześladowania, może napisać, jakiej pomocy potrzebuje. Standardowo jest to modlitwa i przy każdym przypadku dyskryminacji użytkownicy internetowi mogą zadeklarować, że będą wspierać tę osobę w taki sposób. Będzie to też pomoc prawna, logistyczna, duszpasterska i finansowa. W przypadku tej ostatniej musimy jeszcze stworzyć mechanizm weryfikacyjny, by uniknąć nadużyć - tłumaczy programista Sebastian Skurnóg, który stworzył zwycięski program wraz z psychologiem Maciejem Soleckim.

- Co 5 minut jeden chrześcijanin ginie ze względu na swoją wiarę. To jest naprawdę przerażające. Mamy wrażenie, że istnieje pozwolenie na milczenie w tej kwestii. Chcemy więc, aby nasz portal był próbą zaprzestania tego milczenia i budowania świadomości, a także szansą na niesienie pomocy i formą upamiętnienia współczesnych męczenników - dodaje laureat "HackaTheonu".

Zwycięski portal zostanie oficjalnie uruchomiony za kilka dni. Początkowo będzie funkcjonował wyłącznie w języku angielskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy