• facebook
 • rss
 • Skoczylas nie tylko góralski

  Bogdan Gancarz

  dodane 12.04.2016 21:16

  Kilkaset prac wybitnego grafika polskiego można oglądać w muzeum w Wieliczce. To największa z dotychczasowych ekspozycji dzieł Władysława Skoczylasa.

  Żyjący w latach 1883-1934 artysta był przede wszystkim mistrzem drzeworytu. Jego grafiki przedstawiające m.in. motywy góralskie były w okresie II Rzeczypospolitej bardzo popularne. Wydawano je w specjalnych tekach, ozdabiano nimi wydawnictwa bibliofilskie. Otwarta 12 kwietnia wystawa w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce pokazuje jednak, że artysta był twórcą wszechstronnym. To zaskakujące, bo powszechnie kojarzy się go przede wszystkim ze sztuką graficzną.

  - Grafiką zajął się na dobre dopiero po ukończeniu 30. roku życia. Tymczasem malował również obrazy olejne, akwarele, projektował kilimy w stylu zakopiańskim - powiedziała Maryla Sitkowska, najlepsza znawczyni twórczości W. Skoczylasa, kurator Muzeum ASP w Warszawie.

  Wśród 200 prac pokazanych w Wieliczce są m.in. akwarele z pejzażami podhalańskimi i widokami Kazimierza nad Wisłą, zaprojektowany w okresie 10-letniego pobytu artysty w Zakopanem kilim "Pieta", drzeworyty przedstawiające górali podhalańskich oraz wizerunki Matki Bożej, wydawnictwa bibliofilskie zdobione grafikami Skoczylasa, m.in. "Puszcza Jodłowa" Żeromskiego, "Klasztor i kobieta" Wasylewskiego i "Bajda o Niemrawcu" Pawlikowskiego.

  - Staraliśmy się ukazać na wystawie m.in. proces twórczy, w wyniku którego powstawały dzieła Skoczylasa. Obok niektórych prac graficznych pokazujemy więc m.in. klocki drzeworytnicze i płyty metalowe, z których powstawały odbitki - poinformowała M. Sitkowska, jedna z kuratorek wystawy wielickiej.

  Zaskakiwać może wybór Wieliczki na miejsce ekspozycji prac artysty, który kojarzony jest przede wszystkim z działalnością w Zakopanem i Warszawie. - Gdy przyjrzeć się bliżej biografii artysty i losowi jego spuścizny artystycznej, sprawa staje się jasna. W. Skoczylas urodził się bowiem w Wieliczce, dorastał w pobliskiej Bochni, studia malarskie u Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego ukończył w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nasze muzeum posiada zaś największy w Polsce, liczący 400 pozycji, zbiór jego prac. Kupiono je wraz z dokumentami z archiwum rodzinnego od córki artysty w połowie lat 70. ub. wieku - wyjaśniła Klementyna Ochniak-Dudek z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, współkuratorka wystawy.

  Ekspozycji, przygotowanej przez muzeum wielickie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, towarzyszy obszerny katalog przedstawiający wszystkie znane do tej pory prace artysty.

  Wystawę „Władysław Skoczylas 1883-1934” można oglądać do 12 czerwca w siedzibie Muzeum Żup Krakowskich (Wieliczka, ul. Zamkowa 8).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół