• facebook
 • rss
 • Dialog Nauczyciela z młodym człowiekiem

  Dominika Cicha

  dodane 13.04.2016 17:27

  Na krakowskim UPJPII rozpoczęło się międzynarodowe sympozjum "Młodzież nadzieją Kościoła - czy Kościół nadzieją młodzieży?". Biorą w nim udział profesorowie i studenci z Polski, Niemiec, Słowacji, Białorusi, Ukrainy, Rumunii i Kamerunu.

  - Pamiętamy słowa Jana Pawła II do młodzieży: "Wy jesteście nadzieją Kościoła, wy jesteście nadzieją świata". Nie było to gołosłowne powiedzenie - zapewnił 13 kwietnia na rozpoczęcie sympozjum kard. Stanisław Dziwisz.

  - Podczas swojego pontyfikatu papież uczył młodych przede wszystkim rozmowy z Chrystusem oraz sam rozmawiał z nimi tak, jakby rozmawiał Chrystus. Jego słowa i działania pozostają w związku z całą Ewangelią Jezusa Chrystusa. Szczególnie wyraźnie dostrzegamy ten związek, gdy ojciec święty interpretuje Ewangelię - rozmowę Jezusa z młodzieńcem - zauważył metropolita krakowski.

  Jak podkreślił, to właśnie ten fragment biblijny stał się podstawą "Listu do młodych". - Ojciec święty przeprowadził w nim analizę dialogu Nauczyciela z Nazaretu z młodym człowiekiem, który chciał osiągnąć życie wieczne i który został zaproszony, aby poszedł za Jezusem. Ale - jak wiemy z Pisma Świętego - spochmurniał na słowa Jezusa i odszedł zasmucony. Miał powiem wiele posiadłości, których nie chciał się pozbyć - mówił kard. Dziwisz.

  Przypomniał też, że według Jana Pawła II, rozmowa Jezusa z bogatym młodzieńcem ma charakter uniwersalny i ponadczasowy. - Poprzez stulecia i pokolenia Chrystus wciąż tak rozmawia z młodym człowiekiem, dlatego ojciec święty wybrał ten fragment, aby dotrzeć do wszystkich zakątków ziemi i umożliwić spotkanie Jezusa z każdym człowiekiem. Nie ulega wątpliwości, że każdy z młodych jest w tej rozmowie potencjalnym rozmówcą z Chrystusem - wyjaśnił.

  Metropolita krakowski podziękował również za zorganizowanie międzynarodowego sympozjum "Młodzież nadzieją Kościoła - czy Kościół nadzieją młodzieży?", którego temat - jego zdaniem - w obliczu zbliżających się Światowych Dni Młodzieży jest bardzo ważny, interesujący i aktualny.

  Profesorowie z Polski, Słowacji i Niemiec zastanawiali się w swoich wystąpieniach nad obrazem młodych w oczach papieży, poszukując inspiracji dla duszpasterstw młodzieży w słowach ojca świętego Franciszka. Przyjrzeli się również problemom młodzieży słowackiej i niemieckiej w obliczu aktualnych wyzwań, a także poruszyli kwestię nauczania religii w szkołach.

  Z kolei 14 kwietnia od godz. 9 do 13.30 głos zabiorą studenci i doktoranci. Wspólnie będą zastanawiać się nad sytuacją młodzieży w Kościołach na Ukrainie, Białorusi, w Niemczech, Polsce, Rumunii, a nawet Kamerunie. Podyskutują także o tym, czy formacja religijna może odbywać się za pomocą teatru.

  Organizatorami sympozjum odbywającego się w auli UPJPII (ul. Bernardyńska 3) są Instytut Teologii Praktycznej - Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz niemiecki Institut für Pastoraltheologie der Johannes Gutenberg-Universität in Mainz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół