• facebook
 • rss
 • Flisackie łodzie będą poświęcone

  jg

  dodane 20.04.2016 09:38

  Rozpoczął się kolejny sezon flisacki Przełomem Dunajca. W najbliższy weekend łodzie zostaną poświęcone.

  Tym razem oficjalna uroczystość rozpoczęcia sezonu flisackiego Przełomem Dunajca rozpocznie się na przystani w Sromowcach Wyżnych. Mszy św. o godz. 9 będzie przewodniczył bp Stanisław Salaterski z diecezji tarnowskiej. Hierarcha poświęci tratwy flisackie, którymi będą płynąć turyści z przystani w Sromowcach do Krościenka lub Szczawnicy. Sam też przepłynie łodzią w pobliżu przystani flisackiej.

  Przystań w Sromowcach Wyżnych znajduje się na granicy diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej, dlatego flisacy na przemian z roku na rok zapraszają biskupów z obu diecezji lub duchownych pochodzących z regionu. Rok temu łodzie poświęcił bp Damian Muskus.

  Spływ Dunajcem przez teren Pienińskiego Parku Narodowego to jedna z największych atrakcji turystycznych w południowo-wschodniej Polsce. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski, Europy, a nawet ze Stanów Zjednoczonych. Łodzie będą pływać aż do jesieni, z wyjątkiem święta Bożego Ciała. Zwykle podczas spływu flisacy odpowiadają baśnie i legendy związane z Pieninami.

  Trasa spływu rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych-Kątach, a kończy - w Szczawnicy bądź w Krościenku. Ma w sumie 23 km. Żeby ją pokonać, potrzeba prawie 3 godzin.

  Pierwsze wzmianki o spływie Przełomem Dunajca pochodzą z XV i XVI wieku. Gospodarze zamków w Niedzicy i Czorsztynie wozili wtedy swoich gości łodziami po Dunajcu. W 1832 r. właściciel Szczawnicy Józef Szalaj rozpoczął zorganizowane przewozy turystów. Flisakom udało się ustalić, że w ostatnich 70 latach na łodziach płynęło 9 milionów 174 tys. osób.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół