• facebook
 • rss
 • Dramat koni z Morskiego Oka wg TVN

  jg, mł

  dodane 27.04.2016 12:17

  Stowarzyszenie Przewoźników do Morskiego Oka protestuje przeciwko obrazowi koni pokazanemu w telewizji TVN 26 kwietnia. Do naszej redakcji trafiło oświadczenie Andrzeja Mąki, prezesa stowarzyszenia.

  Program o koniach z Morskiego Oka ukazał się w programie "Superwizjer" w telewizji TVN 26 kwietnia. Widzowie mogli się z niego dowiedzieć, że konie wożące turystów do Morskiego Oka są przeciążone, chore i źle traktowane. Powołując się na śledztwo przeprowadzone przez przedstawicieli Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt "VIVA!", dziennikarze przekonują też, że spośród zwierząt wycofanych z pracy na drodze do Morskiego Oka i mających spędzać "emeryturę" w gospodarstwach agroturystycznych, żywy i w dobrym stanie jest tylko jeden.

  Na te zarzuty odpowiada w specjalnym oświadczeniu prezes Mąka.

  "W pierwszych dniach kwietnia otrzymaliśmy informację, że osoby, które zakupiły konie od członków Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka, są nękane wizytami i telefonami przez dziennikarzy TVN oraz przedstawicieli organizacji prozwierzęcych (również w osobie pani Anny Plaszczyk z organizacji VIVA!)" - pisze A. Mąka.

  Podkreśla też, że spośród kilkudziesięciu osób, do których dotarli reporterzy "Superwizjera", ogromna większość chwaliła konie odkupione od fiakrów z Morskiego Oka. "Ale tego już nie pokazano w reportażu, którego przekaz był bardzo wyraźny i trudno nie odnieść wrażenia, że powstał on na zlecenie. Pokazano natomiast rozmowy z sąsiadami i rodziną osoby, która rzekomo miała kupić konia, ale nie z samym zainteresowanym" - zauważa A. Mąka.

  Jak podkreśla, w reportażu wykorzystano również archiwalne nagrania, chwytające za serca zbliżenia i materiały, którymi wciąż posługują się organizacja prozwierzęce.

  Dziennikarze TVN w nagraniu prezentują również rozmowę z Janem Czernikiem. "W opinii Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka pan Jan Czernik nie jest wiarygodny, a jego osoba nie jest w żaden sposób reprezentatywna dla mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej i przewoźników. Jan Czernik na różne sposoby stara się o ponowne świadczenie usług na trasie do Morskiego Oka, jednak w naszej opinii jego obecność tam mogłaby być zagrożeniem dla licznej grupy turystów podążających każdego dnia w ten piękny zakątek Tatr" - uważa A. Mąka i dodaje, że J. Czernik nigdy nie był członkiem Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka i nigdy nim nie zostanie. Świadczył wprawdzie usługi transportowe na trasie Palenica-Włosienica, ale stracił licencję za rażące naruszenia regulaminu.

  Sprawa transportu konnego do Morskiego Oka powraca co jakiś czas. TPN testował m.in. wprowadzenie transportu meleksami zamiast końmi lub wymiennie ze zwierzętami.

  - Proszę pamiętać o jednym: koń w kulturze podhalańskiej zawsze był traktowany z godnością i szacunkiem. Wystarczy przyjrzeć się zwierzętom i zobaczyć, że są zadbane. Jaki miałby interes fiakier, aby zamęczyć konia? To dla wielu górali z Bukowiny Tatrzańskiej i okolic sposób na utrzymywanie swoich rodzin - podkreśla dr Stanisława Trebunia-Staszel, członek Związku Podhalan i pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Leo68
   25.04.2015 16:35
   Widzę że piszą tu prawdziwi katolicy którzy są życzliwy i za życia i po śmierci.Jak myślicie do których należycie.
   Pan profesor miał na sercu Polskę i Polaków i tego nikt mu nie odbierze.
  • Anna
   25.04.2015 19:32
   Jak się okazuje - po śmierci każdy jest wielki. A zwłaszcza ci, którzy na to nie zasługują.

   A jeśli o zmarłych można mówić tylko dobrze - to znaczy, że piekło jednak jest puste.
  • blind
   26.04.2015 13:28
   profesor to łatka jak i wiele z życiorysu o zasługach
   już przestańcie się pastwić poprzez uwielbienie :)
   bo nie pójdzie do nieba :P
  • _jasiek
   26.04.2015 16:39
   Nawet śmiercią w odpowiednim momencie przysłużył się rządzącym. Wczoraj w porze największej oglądalności zamiast filmu był reportaż, gdzie posłużył jako tło dla starającego się o reelekcję prezydenta wszystkich żyrandoli a pogrzeb odwleczono aż do 4 maja, żeby przez cały tydzień przedwyborczy pokazywać wiadomą fizjonomię i całą tę ferajnę co nas ósmy rok gnębi swoimi nieszczęsnymi rządami.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół