• facebook
 • rss
 • Nie rzucim Ziemi

  jg

  dodane 03.05.2016 10:05

  Podsumowanie kampanii społecznej "Nie rzucim Ziemi" za ostatni rok miało miejsce na "Majówce w Gorcach", która odbywała się na nowotarskim os. Oleksówki, nieopodal jednego ze szlaków górskich wiodących na Turbacz.

  - 1 maja 2016 r. zakończyło się moratorium na wykup polskiej ziemi przez cudzoziemców. "Majówka w Gorcach" zbiega się z tą datą. Wydarzenie to otwiera nowy etap, w którym polska ziemia będzie wymagała większej ochrony niż dotychczas - wyjaśnia Wojciech Jachymiak, reżyser, dziennikarz i pomysłodawca kampanii.

  Na wszystkich, którzy przyszli na "Majówkę w Gorcach", czekało wiele ważnych punktów. W intencji ojczyzny Mszę św. odprawił ks. Tadeusz Skupień z parafii św. Katarzyny w Nowym Targu. Modlitwę uświetnili najmłodsi, którzy wykonali wcześniej na warsztatach specjalne chorągwie. Warsztaty prowadziła Fundacja "Budzenie Pasji".

  "Majówka w Gorcach" to także szereg wydarzeń kulturalnych. - My nie chcemy wchodzić w żadne spory polityczne, mamy dość tej wojny polsko-polskiej. Pragniemy działać i to robimy, głównie poprzez sztukę i kulturę - podkreśla W. Jachymiak. Stąd na plenerowej scenie zagościło wielu znakomitych artystów, m.in. Joachim Mencel czy Józef Skrzek. Nie zabrakło także muzyki góralskiej Andrzeja Kalaty oraz biesiady przy ogniu i pieczonym baranie.

  Na "Majówce w Gorcach" były też dwie premiery - teledysku "Ojcowie" do muzyki Andrzeja Dziubka z zespołu De Press oraz utworu "Ojcze nasz" skomponowanego przez Marcina Stawickiego z aranżacją Marcina Pospieszalskiego.

  Pomiędzy kolejnymi koncertami prezentowały się różne grupy rekonstrukcji historycznych, począwszy od rycerzy (nawiązujących do 1050. rocznicy chrztu Polski), przez powstańców styczniowych (uosabiających walkę chłopów o polską ziemię), aż po żołnierzy wyklętych.

  Wydarzenie uświetniły pokazy muzyki i sygnalistyki myśliwskiej. Na zakończenie liczni uczestnicy "Majówki w Gorcach" zobaczyli na żywo spektakl teatralny "Wesołe Miasteczko" w reż. Szymona Budzyka z Teatru Odwróconego w Krakowie. W przedstawieniu aktorzy wykorzystali teksty Stefana Żeromskiego z utworów "Róża" i "Noktrun".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół