• facebook
 • rss
 • Medal dla Andrzeja Wajdy

  bg

  dodane 12.05.2016 17:23

  Uniwersytet Jagielloński uhonorował 90-letniego reżysera medalem "Plus ratio quam vis". Uroczystość odbyła się w dniu święta uczelni.

  To kolejne wyróżnienie przyznane Andrzejowi Wajdzie przez UJ. W 1989 r. otrzymał on bowiem doktorat honoris causa uczelni.

  Złoty medal z wyrytą na nim dewizą UJ „Plus ratio quam vis” („Bardziej rozumem niż siłą”) jest przyznawany osobom, które szczególnie zasłużyły się dla najstarszej uczelni polskiej.

  Reżyserowi wręczył go 12 maja w auli Collegium Novum rektor prof. Wojciech Nowak.

  Laudację na cześć medalisty wygłosił prof. Jacek Popiel, prorektor UJ.

  - Wajda, nie rezygnując z polskich tematów, chciał nadać naszym odwiecznym problemom uniwersalną artystyczną formę, która znajdzie zrozumienie w świecie. głęboko wierzył, że opowiadając coś o Polsce, może być reżyserem nie tylko europejskim, ale i światowym - powiedział prof. Popiel.

  Wspomniał również o darach które reżyser podarował Muzeum UJ m.in. statuetce nagrody filmowej Oskara, Złotej Palmie z festiwalu z Cannes, fraku członka Francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dary te będzie można oglądać w Muzeum UJ w trakcie Nocy Muzeów odbywającej się z 13 na 14 maja.

  Reżyser dziękując za wyróżnienie wspomniał, że zarówno to, jak i wszystkie inne wyróżnienia, które otrzymał, nie byłyby możliwe bez udziału innych osób.

  - Stało się to dzięki ludziom polskiego kina po 1945 r., którzy zrobili wszystko, by zmienić radykalnie stosunek do kina i wziąć sprawy w swoje ręce używając rozumu przeciw sile, która niosła do Polski sowietyzację w każdej dziedzinie życia - powiedział A. Wajda.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • JAWA25
   14.10.2016 19:05
   za co medal? "Z filmu Wajdy dowiadujemy się, że już w dniu 17 września Wojsko Polskie stacjonujące we wschodniej części państwa znalazło się w niewoli. To ciekawe, w jaki sposób w ciągu kilkunastu godzin od wkroczenia na Kresy Sowietów wszyscy stacjonujący tam żołnierze polscy stali się jeńcami. Nie ma nawet wzmianki o walkach z Armią Czerwoną. Trudności z nagraniem sceny czy też prawda nie pasowała Wajdzie do jego wizji przeszłości? (...) Wajda powtórzył motyw propagandy komunistów, przedstawiających ewakuację do Rumunii polskich władz i dowództwa wojskowego jako haniebną ucieczkę." http://www.kworum.com.pl/art2676,_8222_katyn_8221_wajdy_do_poprawki.html (zaznaczam że nie popieram wszystkiego na powołanej stronie)
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół