• facebook
 • rss
 • Biegiem po Tatrach

  Jan Głąbiński

  dodane 04.06.2016 11:33

  W Zakopanem trwa VI Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem. W sobotę 4 czerwca odbyły się najważniejsze zawody, czyli IX Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły, który wygrał Marcin Świerc.

  Prawie 350 zawodników wyruszyło rano z Krupówek. Tuż przed startem pobłogosławił ich dominikanin o. Marcin Dąbkowicz z Wiktorówek. Potem skierowali się na Nosal i stamtąd Nosalową Przełęczą do Kuźnic. Dalsza część trasy wyglądała następująco: Kuźnice - Dolina Jaworzynka - Schronisko Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy - Przełęcz Karb - Czerwone Stawki - Świnicka Przełęcz - Przełęcz Liliowe - Beskid - Sucha Przełęcz - Kasprowy Wierch - Myślenickie Turnie - Kuźnice - Kalatówki - Ścieżka nad Reglami - Dolina Białego - ul. Grunwaldzka - ul. Staszica.

  Zawodnicy wbiegali na metę usytuowaną w parku Miejskim. Jako pierwszy pojawił się Marcin Świerc (3h02:04,7), drugi był Tomáš Maceček (3h05:45,7). Trzecie miejsce zajął zakopiańczyk Marcin Rzeszóstko z czasem 3h06:17,5. Zawodnicy do pokonania mieli 32 km, a najwyższy punkt na trasie wynosił 2218 m n.p.m.

  - Po prostu ćwiczyć i ćwiczyć, zaliczać wzloty i upadki, ale nie poddawać się - mówił na mecie M. Świerc. Ostatni odcinek zawodnik pokonał na zupełnym luzie. - Każdy może spróbować, naprawdę każdy. Za mną 15 lat doświadczenia. To cudownie móc biegać, kiedy dookoła niezwykły tatrzański krajobraz. Jednocześnie okazja do kontemplacji wielu spraw - mówi najlepszy zawodnik, który już po raz 8. stanął na najwyższym miejscu na podium w Wysokogórskim Biegu im. dh. Franciszka Marduły.

  - Jestem zadowolony ze swojego wyniku, chciałem poprawić czas z ubiegłorocznych zawodów i to się udało. Chciałbym podkreślić świetną organizację, dobrze przygotowaną trasę, a do tego przyjazną atmosferę - mówił na mecie zakopiańczyk M. Rzeszóstko. Zawodnik gratulował zwycięzcy i innym uczestnikom biegu, że zdecydowali się sprawdzić swoje umiejętności.

  W ramach VI Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem w piątek 3 czerwca odbył się IX Bieg Sokoła, a w niedzielę 5 czerwca zawodnicy wezmą udział w VII Biegu im. hr. Władysława Zamoyskiego. - Niemal wszyscy biorą udział we wszystkich trzech biegach - cieszy się Stanisław Marduła, prezes Zakopiańskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, głównego organizatora wydarzenia. Od strony medialnej patronuje mu "Gość Niedzielny". W gronie zawodników są też nasi koledzy redakcyjni. Honorowy patronat nad zawodami objęli Piotr Bąk, starosta tatrzański, i Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

  Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem pragnie, poprzez cykliczną organizację zawodów i ich ciągłe uatrakcyjnianie, upowszechniać bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem: "W zdrowym ciele zdrowy duch", a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego oraz druha Marduły.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół