• facebook
 • rss
 • Strażak - syn Boży

  jg

  dodane 05.06.2016 19:10

  Prawie 300 motocykli, 53 poczty sztandarowe, 140 samochodów OSP - to liczbowe podsumowanie XII Pielgrzymki Sursum Corda strażaków i VI Pielgrzymki Sursum Corda motocyklistów. Obie przebyły 5 czerwca trasę z Zakopanego do Ludźmierza.

  Do Ludźmierza przyjechały przeróżne wozy, i to nie tylko z Podhala, ale z całej Małopolski, a nawet spoza naszego województwa. Były najnowsze modele nabyte kilka dni temu i starodawne niemal "drabiniaste" wozy, ale wszystkie pełne rozradowanych strażaków - mężczyzn i kobiet.

  - Ojciec święty Jan Paweł II, wypowiadając przed prawie dwudziestu laty zawołanie "Sursum corda", chciał poderwać nasze serca, naszą wiarę. Skoro podejmujemy to wezwanie każdego roku - znaczy, że wierzymy mocno, mocno kochamy - mówił ks. Jerzy Filek do uczestników pielgrzymki.

  Przy tymczasowym ołtarzu, bo ołtarz polowy jest w remoncie, Mszy św. na zakończenie pielgrzymek przewodniczył ks. Florian Kosek. - Strażak powinien być człowiekiem zjednoczonym z Bogiem. Mężem Bożym jest św. Florian, obecny pośród nas w swoich relikwiach. Mężem Bożym powinien być każdy strażak - podkreślał ks. Kosek. Liturgię uświetniła orkiestra górali pienińskich z Krościenka.

  Na koniec Eucharystii ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za obecność. W szczególności swoje podziękowania skierował do posła Edwarda Siarki, władz samorządowych i władz Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Targu i Zakopanego.

  Na koniec z figurą Matki Bożej Ludźmierskiej, za wszystkimi sztandarami i orkiestrą, delegacje złożyły kwiaty i znicze przy figurze świętego Pielgrzyma Ludźmierskiego, który wytyczył szlak przemierzany pieszo, rowerem i samochodami na początku czerwca każdego roku.

  Pielgrzymka Sursum Corda dla strażaków była także okazją do wręczenia walczącym z ogniem - m.in. przez szefa wojewódzkich struktur OSP posła Edwarda Siarkę - okolicznościowych odznaczeń.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół