• facebook
 • rss
 • W klimacie prastarego miasta

  dodane 08.06.2016 13:48

  Na 6. już happening Balet Dworski "Cracovia Danza" wybrał najstarszą, bo średniowieczną krakowską galerię handlową.

  Zachwycił tym zarówno mieszkańców Krakowa (którzy balet znają doskonale, jednak w takiej scenerii jeszcze nie podziwiali jego występów), jak i turystów, którzy zgodnym chórem, choć w przeróżnych językach świata, mówili: "To był przepiękny pokaz!".

  - Powiem więcej - zachwycający! Kto wie, może w tych średniowiecznych murach przed wiekami też ktoś kiedyś tańczył? Trochę zazdroszczę Krakowowi, że macie taki wspaniały zespół baletowy. W mojej rodzinnej miejscowości, niestety, nie ma takiej sztuki. Bardzo bym chciała przyjechać na organizowany przez balet Festiwal Tańców Dworskich, o którym przed chwilą się dowiedziałam - mówiła pani Małgosia, która pochodzi z małego miasteczka na Pomorzu i od kilku dni pokazuje swoim dzieciom Kraków.

  - Niesamowite! Przyjechałem zobaczyć Kraków, a trafiłem na pokaz tańców, które i w mojej ojczyźnie mają bogatą tradycję. Było fantastycznie! - cieszył się z kolei Andrea, który pod Wawel przyjechał na małe wakacje prosto z Rzymu.

  Wybór Sukiennic na 6. happening organizowany raz z miesiącu przez Balet Dworski "Cracovia Danza" w ramach akcji "Balet w Mieście" przypadkowy nie był. Zespół pielęgnujący tradycję tańców dawnych najpiękniej prezentuje się przecież w miejscach, które pamiętają dworską historię miasta i które tworzą jego pradawny klimat.

  - Tą akcją balet, który jest miejską instytucją kultury, i który wciąż nie ma swojej sceny, stara się wyjść do publiczności, by przedstawić się mieszkańcom miasta i turystom, nieznającym spektakli zespołu. Chcemy też pokazywać najpiękniejsze fragmenty naszych przedstawień i zapraszać na nie - tłumaczy Romana Agnel, dyrektor baletu.

  Happeningi wpisane są też w obchody 10. urodzin, które w tym roku balet świętuje bardzo hucznie. To nie wszystko - dzisiejszy występ był też zapowiedzią widowiska dla dzieci i młodzieży, czyli imprezy towarzyszącej Nocy Poezji.

  - Na widowisko "Od słowa do tańca", organizowane przez balet, złożą się dwa spektakle - "Taniec z figurami" w wykonaniu Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" oraz "Lew, czarownica i stara szafa" w inscenizacji amerykańskiego Ballet Excelsior Houston, w którym tańczą zawodowi artyści, jak i młodzież ucząca się w szkole baletowej. Ballet Excelsior Houston, który właśnie odbywa tournée po Austrii i do Krakowa przyjeżdża na zaproszenia "Cracovia Danza" - opowiada R. Agnel.

  Widowisko odbędzie się 11 czerwca o godz. 13 w Filharmonii Krakowskiej. Szczegółowe informacje można znaleźć na: www.cracoviadanza.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół