• facebook
 • rss
 • Dom szukania prawdy

  Dominika Cicha

  dodane 09.06.2016 13:50

  W kolegiacie św. Anny odbyły się uroczyste promocje akademickie. Doktorom, doktorom habilitowanym oraz "Zasłużonym dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie" gratulował kard. Stanisław Dziwisz.

  Wszystkim doktorom i doktorom habilitowanym pogratulował też ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII. - Choć ten dzień jest zwieńczeniem ważnego etapu pracy naukowej każdego z promowanych, to wydarzenie to staje się także świętem całej wspólnoty uniwersyteckiej, dla której naukowy rozwój studentów i pracowników jest zawsze źródłem radości. Z ufnością składamy nasze osiągnięcia naukowe świętej królowej Jadwidze - miłośniczce nauki i fundatorce Wydziału Teologicznego, który stał się fundamentem naszej uczelni - mówił.

  Przysięgę doktorską złożyli: dr Bartłomiej Czech-Kosiński (praca pt. "Separacja a rozwód według prawa kanonicznego i polskiego prawa rodzinnego"), dr Sylwia Haberka ("Eschatyczny wymiar twórczości w świetle antropologii Pierre’a Theilharda de Chardin i Mikołaja Bierdiajewa"), ks. dr Tomasz Prędotka ("Rola reklamy w procesie wychowania uczniów szkół gimnazjalnych. Studium pastoralno-pedagogiczne"), ks. dr Fryderyk Tarabuła ("Sztuka modlitwy w życiu i pismach Karola de Foucauld"), dr Maja Bednarska ("Wolność w komunikacji medialnej jako wyraz wolności człowieka. Inspiracje personalistyczne"), ks. dr Piotr Cebula ("Wpływ Rocharda Whately’ego na rozwój pojęcia »reasoning« w myśli Johna Henry’ego Newmana"), dr Krzysztof Cierlikowski ("Problem racjonalności i normatywności w filozofii Jürgena Habermasa"), dr Paweł Cząstka ("Ks. Władysława Piwowarskiego koncepcja życia społecznego"), dr Tatiana Krawczyńska-Zaucha ("Etyka zawodowa coacha. Wpływ coachingu na jednostkę i społeczeństwo"), dr Katarzyna Lewandowska ("Wacława Sierpińskiego program badań aksjomatu wyboru") oraz dr Jarosław Szarek ("Służba Bezpieczeństwa wobec młodzieży akademickiej Krakowa w latach 1970-1980").

  Dyplomy nadania stopnia doktora habilitowanego przyjęli: ks. dr hab. Wojciech Grygiel, o. dr hab. Tomasz Gałuszka OP, o. dr hab. Jerzy Brusiło OFMConv, ks. dr hab. Janusz Mieczkowski, ks. dr hab. Witold Ostafiński i ks. dr hab. Krzysztof Sordyl.

  Podczas uroczystości wręczono także medale "Zasłużony dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie". Otrzymali je: o. dr Arnold Chrapkowski OSPPE, ks. prof. dr hab. Tomasz Bolesław Jelonek, ks. dr Józef Morawa oraz ks. dr hab. Piotr Steczowski.

  - Cieszę się, że nasz uniwersytet już wszedł w świadomość ogólnopolską, ma swoje miejsce wśród innych uczelni, świata kultury i miasta Krakowa. Nie było to łatwe. Trzeba było dużej pracy, dużego wysiłku, publikacji - i to zrobiliście. To jest duże osiągnięcie - mówił do zgromadzonych w kolegiacie św. Anny kard. Dziwisz, Wielki Kanclerz UPJPII. - Myślę, że za tym wszystkim stał i stoi patron uniwersytetu - Jan Paweł II, któremu tak bardzo zależało na tej uczelni, i że dzisiaj cieszy się, że ten uniwersytet jest, pracuje, rozwija się. On kochał Kraków, kochał środowisko naukowe! - dodał.

  Na zakończenie uroczystości ks. prof. Zyzak przypomniał słowa Benedykta XVI: "W istocie uniwersytet był i jest nadal powołany, by zawsze był domem, w którym poszukuje się prawdy właściwej osobie ludzkiej (...). To właśnie jest waszą ważną i życiową misją. To wy macie zaszczyt i odpowiedzialność przekazywania tego ideału uniwersytetu. (...) Dlatego gorąco was zachęcam, abyście nigdy nie utracili tej wrażliwości i tęsknoty za prawdą; byście nie zapominali, że nauczanie nie jest sterylnym przekazem treści, lecz formacją młodych ludzi, których musicie zrozumieć i poszukiwać, w których powinniście wzbudzić owo pragnienie prawd, które są w ich głębi i ten niepokój, aby przezwyciężyć siebie".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół