• facebook
 • rss
 • Kościół bez ścian

  mk

  dodane 09.06.2016 14:00

  Zaprezentowano projekty ołtarzy na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

  Budowa konstrukcji na Błoniach już się rozpoczęła. Podobne prace na Campus Misericoradiae w Brzegach mają ruszyć lada dzień. Co łączy dwa papieskie ołtarze, które w ostatnim tygodniu lipca staną się centrum spotkania młodzieży z całego świata z Ojcem Świętym?

  To przede wszystkim uproszczenie formy, które było możliwe m.in. dzięki podzieleniu na osobne elementy części przeznaczonej do celebracji liturgicznej i np. estrady dla chóru i orkiestry.

  - Stąd ta prostota - związana z miłosierdziem, ale też ze stylem papieża Franciszka - wyjaśnia ks. Marek Hajdyła z sekcji wydarzeń centralnych komitetu ŚDM. Dodaje, że rozmiary ołtarzy są imponujące (konstrukcja na Błoniach ma mieć 63 m szerokości, w Brzegach - 93 m). - To nie wynik naszej gigantomanii, ale funkcji, którą te miejsca mają spełnić. Muszą one pomieścić konkretną liczbę osób - podkreśla.

  Ołtarze, choć różniące się rozmiarami, powstaną według jednego pomysłu. Każdy będzie się składał z kilku poziomów. Najwyżej umieszczone zostaną ołtarz oraz ambona, nad nimi znajdzie się wsparty na czterech słupach baldachim.

  - Obszar tego kościoła polowego wymaga organizacji przestrzeni głównie liturgicznej. To będzie prezbiterium kościoła bez ścian - mówi Stanisław Niemczyk, architekt i autor projektu ołtarzy.

  Stopnie bezpośrednio przed ołtarzem zostaną wykorzystane m.in. do inscenizacji. Tę część ozdobią elementy graficzne w postaci promieni miłosierdzia. Wiodącymi kolorami będą biel oraz kolory ŚDM Kraków 2016, znajdujące się w logo.

  W obu ołtarzach znajdą się także wizerunek Jezusa Miłosiernego oraz krzyż. Obok niego mogą zostać umieszczone wizerunki i relikwie Apostołów Miłosierdzia - św. Faustyny i św. Jana Pawła II oraz "ogień miłosierdzia" z Łagiewnik.

  - Sytuacja nie jest statyczna. To, co dziś jest powiedziane, możemy jutro skorygować. To jest proces powstawania obiektów architektonicznych - zaznacza S. Niemczyk.

  Obok ołtarzy umieszczone zostaną także odrębne sceny dla orkiestry, chóru czy występujących podczas ŚDM zespołów.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół