• facebook
 • rss
 • Estońskie "Kyrie"

  Bogdan Gancarz

  dodane 10.06.2016 15:57

  Trwa VII Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny. To jedna z najważniejszych imprez muzycznych pod Wawelem.

  - Nasz festiwal przyciąga corocznie liczne zespoły. Od 2010 r. wzięło w nim udział 175 chórów z 27 krajów. W bieżącym roku przyjechało 25 chórów, wśród nich zespoły zagraniczne, m.in. z Singapuru, Estonii, Finlandii, Austrii, Danii, Rosji - poinformował Maciej Przerwa, dyrektor organizacyjny festiwalu.

  Imprezy festiwalowe mają postać przesłuchań konkursowych oraz koncertów w świątyniach krakowskich. W piątek 10 czerwca w kościele pw. śś. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej odbyły się m.in. przesłuchania w kategorii muzyki sakralnej. Występowały chóry z Estonii, Finlandii i Polski.

  - Chórów z państw bałtyckich słucham zawsze z największą przyjemnością. Śpiewają zawsze dobrym, czystym dźwiękiem, z wielką kulturą wokalną. Przy okazji zaś ich repertuar daje możność wysłuchania utworów mało lub zupełnie nieznanych w Polsce. Tak było dzisiaj w przypadku estońskiego chóru żeńskiego "Emajõe Lailikud" z Tartu w Estonii pod dyrekcją Vilve Maude. Z zapartym tchem słuchałem m.in. "Kyrie" współczesnego kompozytora estońskiego Urmasa Sisaksa. Warto było przejechać wiele kilometrów, by poznać ten niezwykły utwór - powiedział Andrzej Krzyżanowski, leśnik ze Stawiszyna między Radomiem a Warszawą, miłośnik chóralistyki.

  Urmas Sisaks skomponował wiele utworów religijnych. Co ciekawe, jest katolikiem. Tych zaś w Estonii jest niewielu.

  Przesłuchania konkursowe odbywają się w kilku kategoriach: chórów mieszanych, jednorodnych (męskich i żeńskich), dziecięcych, kameralnych, muzyki ludowej, kameralnej i gospel. - W bieżącym roku ustanowiliśmy dodatkową kategorię dla utworów wydanych przez krakowskie Polskie Wydawnictwo Muzyczne - poinformował M. Przerwa.

  Chory ocenia międzynarodowe jury, któremu przewodniczy prof. Romuald Twardowski, wybitny kompozytor utworów chóralnych.

  10 czerwca wieczorem odbędą się jeszcze wieczorne koncerty w kościołach św. Katarzyny, Mariackim oraz śś. Piotra i Pawła, w sobotę 11 czerwca zaś - przesłuchania konkursowe w Zespole Szkół Muzycznych im. Karłowicza w Nowej Hucie oraz wieczorne koncerty w kościołach św. Katarzyny i śś. Piotra i Pawła. Festiwal zakończy się w niedzielę 12 czerwca galą połączoną z wręczeniem nagród oraz wieczornym koncertem w kościele pijarów.

  Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe i przesłuchania konkursowe jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć m.in. na stronie internetowej: www.krakowchoirfestival.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół