• facebook
 • rss
 • 10 litrów życia

  jg

  dodane 03.07.2016 22:22

  3 lipca Rycerze Kolumba oraz Klub Honorowych Dawców Krwi "Kropla" zorganizowali w nowotarskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa akcję oddawania krwi pod hasłem: "Oddając krew, dajesz życie!".

  Jak relacjonuje Paweł Put, jeden z podhalańskich Rycerzy Kolumba, akcja trwała od godz. 9 do 13.30. - Największa frekwencja była, oczywiście, po Mszach św. Odzew był duży, ale z różnych względów niektórzy nie mogli oddać krwi. Ostatecznie życiodajnego płynu odebraliśmy 18 jednostek, czyli około 10 litrów - mówi P. Put.

  W domu katechetycznym kilka osób z zaplecza medycznego czuwało nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem oddawania krwi - w ich gronie, rzecz jasna, nie zabrakło też lekarza. Przed kościołem zaparkował także specjalistyczny samochód. Na wszystkich, którzy oddali krew, czekał słodki poczęstunek od nowotarskiej firmy Zbigniewa Steskala.

  Krew zebrana w Nowym Targu trafiła już do Krakowa, gdzie zostanie poddana obróbce i zamagazynowana. Tymczasem życiodajnego płynu w bankach krwi nie jest za dużo. - Musimy go zarezerwować do przypadków nagłych, krwotoków, do wypadków. Jesteśmy zmuszeni radykalnie ograniczyć wydawanie krwi do planowanych zabiegów operacyjnych - donoszą lekarze i pracownicy Regionalnego Centrum Krwi i Krwiolecznictwa w Krakowie. Przedsięwzięcie w stolicy Podhala współorganizował właśnie terenowy oddział RCKiK w Nowym Targu wspólnie z Klubem Honorowych Dawców Krwi "Kropla".

  - Już po raz czwarty przeprowadziliśmy naszą wakacyjną akcję i jesteśmy wszystkim wdzięczni za zaangażowanie i poświęcenie wolnego czasu - podkreśla P. Put. Rycerze Kolumba zapewniają, że organizowanie zbiórek krwi zostało na stałe wpisane w ich kalendarz wydarzeń.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół