• facebook
 • rss
 • Pogrzeb twórcy "Radosnej Nowiny"

  mk

  dodane 02.08.2016 16:39

  Ks. Bronisław Sieńczak CM spoczął w grobowcu księży misjonarzy na krakowskim cmentarzu rakowickim.

  Uroczystości rozpoczęły się w Piekarach. Kościół w "Radosnej Nowinie", gdzie odbyła się Msz św. pogrzebowa okazał się za mały, by pomieścić wszystkich, którzy chcieli towarzyszyć ks. Bronisławowi w ostatniej drodze. Wiele osób siedziało na rozstawionych przed kościołem ławkach lub stało wokół świątyni.

  Przyjechali nie tylko członkowie rodziny, przyjaciele oraz kapłani, ale także m.in. nauczyciele, absolwenci i uczniowie liceum w Piekarach. Mszy św. przewodniczył bp Paweł Socha (także członek zgromadzenia misjonarzy), a koncelebrowali m.in. krakowski biskup pomocniczy Jan Zając i abp Benjamin Marc Ramaroson CM z diecezji Antsiranana na Madagaskarze.

  - Dziś trumna ks. Bronisława znajduje się w kościele, którym sam wybudował; w centrum, które sam stworzył - mówił na początku Eucharystii ks. dr Kryspin Banko CM, wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji.

  - Wszyscy, którzy go znali wiedzą, że to miejsce było dla niego pasją i oczkiem w głowie. Temu miejscu i ludziom z nim związanym poświęcił swoje życie - dosłownie i w przenośni. Mimo trudności i kłopotów zawsze powtarzał: "To jest moje dziecko i nigdy nie pozwolę, by stała mu się jakakolwiek krzywda" - podkreślał wizytator.

  List metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisz do uczestników uroczystości odczytał natomiast bp Jan Zając.

  "W każdej śmierci jest wielka nadzieja, że po drugiej stronie życia spotkamy Pana, którego szukaliśmy i któremu służyliśmy na ziemi. Ufamy, że śp. ksiądz Bronisław będzie rychło oglądał Boga twarzą w twarz" - napisał kard. Dziwisz.

  "Dziś w imieniu kościoła krakowskiego dziękuję za wszelki trud, za to wszystko, czego dokonał ks. Bronisław przez lata swojego kapłańskiego życia dla rozwoju życia religijnego naszej diecezji a także zgromadzenia księży misjonarzy" - zaznaczył w liście metropolita.

  Ks. Bronisław Sieńczak urodził się w 1947 roku. Był kapłanem Zgromadzenia Księży Misjonarzy, doktorem teologii (studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie). Był m.in. rektorem Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie, przełożonym Domu ks. Siemaszki, wizytatorem Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, wykładowcą teologii dogmatycznej i współczesnej.

  Stworzył Fundację im. ks. Siemaszki, którą z jego inicjatywy powołała Polska Prowincja Księży Misjonarzy (przez wiele lat kierował fundacją). Jego pomysłem było także wybudowanie Centrum Edukacyjnego "Radosna Nowina 2000" w podkrakowskich Piekarach, które w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia działalności. Zmarł 21 lipca w Szwajcarii w wieku 69 lat.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół