• facebook
 • rss
 • Nowe oblicze tańca

  ps

  dodane 04.08.2016 15:53

  Od 4 sierpnia w stolicy Małopolski rusza 17. odsłona Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza".

  Mistrzowie tańca historycznego z całego świata zostaną w Krakowie przez cały tydzień. W tym roku artyści przeniosą nas w klimat tańców dworskich rodem z Ameryki Południowej, bo właśnie ta tematyka była niejednokrotnie inspiracją dla tancerzy w XVII i XVIII wieku.

  W Krakowie na amatorów tego rodzaju sztuki czeka zatem wiele niezapomnianych atrakcji w tym spektakle, które będą prawdziwą podróżą w czasie.

  - To niezwykły moment w historii, właśnie wtedy odkryty został nowy ląd czyli Ameryka. Właśnie wtedy do sztuki europejskiej zaczęły przenikać motywy, które zostały odnalezione w tym nowym świecie. My poprzez taniec chcemy pokazać wzajemne relacje, które w sztuce tańca zachodziły na przestrzeni kilkuset lat - wyjaśnia Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, związana z Baletem Dworskim "Cracovia Danza".

  Podobnie jak w ubiegłych latach wydarzenia związane z festiwalem podzielono na dwie części - warsztatową, która odbywać się będzie w Willi Decjusza oraz finałową, która 8 i 9 sierpnia zawładnie pl. Szczepańskim.

  Dodatkowo w czasie festiwalu uczestnicy będą mogli szkolić swoje umiejętności aktorskie i muzyczne. Wszystko to za sprawą m.in. warsztatów poświęconych komedii dell’arte, prowadzonych przez Agnieszkę Cianciarę-Fröhlich i Jonathana Fröhlicha.

  Wynik swojej ciężkiej pracy uczestnicy zaprezentują krakowianom podczas pokazów plenerowych. Wieczorami natomiast w Willi Decjusza odbywać się będą pokazy tańców z różnych stron świata, a także spotkania z artystami i wykłady.

  Po wielu godzinach lekcji, warsztatów i pokazów przyjdzie czas na wielki finał. Rozpocznie się on w poniedziałek 8 sierpnia na pl. Szczepańskim, gdzie artyści zaprezentują niesamowite widowisko pt. "Wokół tanga".

  - Pokażemy m.in. to, jak tango wyglądało na salonach europejskich. Nie zabraknie więc naszych ulubionych hitów, jak "Ostatnia niedziela" czy "Tango milonga" - zapowiada Romana Agnel, dyrektor naczelny i artystyczny festiwalu. Ukoronowaniem poniedziałkowego finału będzie wielki bal dla publiczności.

  Z kolei we wtorek 9 sierpnia artyści z całego świata wezmą udział w wielkiej gali tanecznej, zatytułowanej "Il mondo nuovo".

  Tego wieczoru tancerze odsłonią przed widzami nowe oblicze tańca dworskiego. Zabiorą ich mianowicie w podróż do świata, w którym króluje taniec barokowy inspirowany Ameryką Południową. Nie zabraknie też tańca angielskiego czy tańca francuskiego.

   Wstęp na wszystkie pokazy - zarówno w Willi Decjusza, jak i na pl. Szczepańskim jest bezpłatny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół