Nowy numer 13/2024 Archiwum

Sierpień pod znakiem folkloru

Oferta kulturalna na Podhalu w czasie tegorocznych wakacji jest bardzo interesująca.

W Zakopanem trwają przygotowania do 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który odbędzie się od 18 do 26 sierpnia.

Jest to wydarzenie z niemal 50-letnią tradycją, które przyciąga nie tylko zespoły z całego świata oraz wielu znawców i miłośników folkloru, ale jest także niezwykłą wakacyjną atrakcją dla wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami.

- W drugiej połowie sierpnia folklorem żyje całe miasto. Muzyka, śpiew i taniec z festiwalowej wioski ulokowanej na Dolnej Równi Krupowej docierają we wszystkie zakątki. Muzykanci, śpiewacy i tancerze występowali już na Kasprowym Wierchu i nad Morskim Okiem, w tym roku pojawią się na Gubałówce - mówi Anna Karpiel z zakopiańskiego magistratu.

Na niezwykle bogaty i różnorodny program Festiwalu składają się występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata i rywalizujących o "Złote Ciupagi", a także liczne imprezy towarzyszące. Pokazują one piękno ludowej tradycji oraz ogromną troskę o zachowanie jej autentyzm i przekazanie następnym pokoleniom. Siłą zakopiańskiego Festiwalu jest więc sięganie do korzeni, do dziedzictwa przodków.

Z Festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert "Muzyka Łuku Karpat", korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Dni Narodowe, a także koncert "Mali Górale" oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej i animacje dla dzieci. Stałym punktem programu jest także koncert "Na Folkową Nutę", którego tegoroczną gwiazdą będzie Kayah i Transoriental Orchestra.

Nieco wcześniej, bo już 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczną się 50. "Sabałowe Bajania", czyli wielkie święto polskiego folkloru. W całej Bukowinie Tatrzańskiej już w środę 10 lipca od samego rana będzie rozbrzmiewać muzyka i śpiew. O 11.00 z Rusińskiego Wierchu wyruszy Paradny Przejazd prowadzony przez wyjątkowy orszak weselny, reprezentujący cztery regiony: Podhale, Spisz, Orawę i Pieniny. Pierwszy festiwalowy wieczór rozpocznie koncert zakopiańskiego zespołu "Krywań".

Przesłuchania konkursowe, istota "Sabałowych Bajań", będą trwały od czwartku do soboty. Gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starości weselni będą bacznie obserwowani i oceniani przez jury, składające się z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i folklorystów.

Sobota to ostatnie przesłuchania konkursowe, ale także Degustacja Potraw Regionalnych oraz koncert zespołu Janosik Partizanske ze Słowacji. Wieczorem organizatorzy zapraszają na teren pod bukowiańskimi termami i słynną "Sabałową Noc". Tuż po pokazie sztucznych ogni wystąpi "Golec uOrkiestra" oraz "Baciary".

"Sabałowe Bajania" to także święto dla tych, którzy zachowują tradycję ludowego rękodzieła. Pod Domem Ludowym będzie odbywał się Kiermasz Sztuki Ludowej. Zaroi się od glinianych ptaszków, garnków, rozmaitej rzeźby, serwet, obrazów na szkle malowanych i oczywiście kwiatów z bibuły. Równie barwnie i ciekawie będzie na Wystawie Twórczości Ludowej w świetlicy Domu Ludowego. Można będzie tutaj podziwiać również wyroby ze skóry, metalu i wielu, wielu innych dziedzin kultywowanych przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych z całej Polski.

W sierpniu startuje także V Festiwal "Barok na Spiszu". Tematem tegorocznej edycji będą narodziny Baroku. Zostaną zaprezentowane programy nawiązujące do początków baroku, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Zostanie pokazana muzyka kompozytorów polskich doby przełomu. Będzie okazja do posłuchania, co działo się w podobnym czasie w Europie: we Francji, Anglii, a zwłaszcza we Włoszech. Wszystkie te koncerty będą się odbywały w pięknych, zabytkowych wnętrzach kościołów spiskich w Niedzicy, Frydmanie, Jurgowie i po raz pierwszy w Nowej Białej. Pierwszy koncert 15 sierpnia o godz. 18 we Frydmanie. Na 17.30 zaplanowano zwiedzanie kościoła.

Ponadto w Zakopanem trwa cały czas tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy