• facebook
 • rss
 • Remont placu Mariackiego

  Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

  dodane 08.08.2016 13:59

  Na krakowskim placu okalającym kościół Mariacki będzie nowa nawierzchnia z alpejskiego wapienia. Dziś rozpoczął się remont.

  Potrwa ok. trzech miesięcy i będzie kosztował ok. 5 mln zł. W kilku etapach pracownicy RDM Śródmieście, na zlecenie ZIKiT, wymienią całą wapienną nawierzchnię placu okalającego świątynię. Dzięki sukcesywnemu remontowi przejście przez plac będzie możliwe przez cały czas. Na razie prace będą prowadzone na części położonej między ul. Floriańską i Szpitalną.

  Plac Mariacki nie miał w ostatnich latach szczęścia do remontów. Wapień turecki użyty do remontu z 2001 r. nieustannie pękał, tworząc wyrwy w powierzchni placu, o które potykali się krakowianie i turyści. Wymiana nawierzchni była więc konieczna. Długo szukano odpowiedniego wapienia, który byłby mocniejszy i odporniejszy na mrozy. Specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej badali próbki kamienia pochodzące m.in. z Bałkanów, Francji, Niemiec i Portugalii. Za najodpowiedniejszy uznali wapień z Alp francuskich. On pokryje na nowo plac Mariacki.

  Ze względów konserwatorskich, nie można było zaś wyłożyć placu mocniejszym kamieniem, np. granitem, tak jak na Rynku Głównym.

  - Kościół Mariacki okalał do 1797 r. cmentarz parafialny. Po jego likwidacji przez władze austriackie teren wyłożono wapieniem. Chcemy więc utrzymać charakter tego miejsca. Kościół Mariacki i jego najbliższe otoczenie przylega do Rynku Głównego, ale nie jest jego częścią. Stąd konieczność zastosowania innego kamienia na pokrycie powierzchni pl. Mariackiego - tłumaczy dr Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół