• facebook
 • rss
 • Przestrzeń dla Boga i człowieka

  mk

  dodane 02.10.2016 15:17

  Kard. Stanisław Dziwisz dokonał 2 października konsekracji kościoła parafialnego w Bibicach.

  - Dziś wasza wspólnota, wasza parafia przeżywa chwile wieńczące trud i hojność wielu ludzi. Wspominamy architekta, budowniczych i dobrodziejów. Jest za co dziękować Bogu i Matce Najświętszej - mówił metropolita krakowski.

  Przypomniał on także początki erygowanej w 1982 r. parafii i budowę kościoła, który miał zastąpić dotychczasową kaplicę. - Było bardzo duże zaangażowanie, zarówno jeśli chodzi o pieniądze, jak i prace przy budowie. Ludzie pragnęli kościoła i włączyli się w budowę zarówno materialnej świątyni, jak i wspólnoty duchowej - wspomina tamten czas ks. Adam Leśniak, pierwszy proboszcz parafii w Bibicach i budowniczy kościoła MB Nieustającej Pomocy, który obecnie jest proboszczem w Lipnicy Małej. - Dzisiaj to wszystko owocuje.

  Kard. Dziwisz podkreślał podczas uroczystości w Bibicach także, że konsekracja jest ukoronowaniem prac i "świadectwem dojrzałości stosunkowo młodej wspólnoty parafialnej". Przypomniał, że sensem konsekracji jest oddanie kościoła na własność Bogu.

  - Przestrzeń świątyni, stanowiąca wyłączone z powszechnego użytku sacrum, jest równocześnie przestrzenią dla człowieka. Bóg zaprasza nas, abyśmy w tej przestrzeni wielbili Jego święty majestat, rozmawiali z Nim, przepraszali Go za nasze winy i grzechy, upraszali go o potrzebne nam wszystkim łaski - mówił kard. Stanisław Dziwisz.

  Wspominał także pochodzącego z Bibic zmarłego pod koniec zeszłego roku ks. Andrzeja Baczyńskiego, dziennikarza i profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. - Jego kapłańskie powołanie tutaj się zrodziło i było wyrazem wiary tutejszej wspólnoty - mówił kardynał. - Dziękując Bogu za dar służby Kościołowi śp. ks. Andrzeja, módlmy się równocześnie, aby w tej wspólnocie i w Kościele krakowskim rodziły się nowe powołania na wzór ks. Andrzeja, powołania do kapłaństwa i do życia konsekrowanego. O to gorąco proszę  - apelował.

  Po homilii ołtarz oraz ściany kościoła zostały namaszczone krzyżmem świętym i okadzone. Następnie ołtarz przygotowano do sprawowania Eucharystii - nakryto obrusem i ustawiono na nim świece oraz przystrojono kwiatami.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół