• facebook
 • rss
 • Dobry moment na modlitwę

  łk

  dodane 10.10.2016 11:38

  W katedrze wawelskiej 9 października modlono się w intencji uczniów szkół gimnazjalnych.

  Na Eucharystię przyszli zarówno sami gimnazjaliści, jak i ich rodzice, dziadkowie, a także nauczyciele. - Okres nauki w gimnazjum jest trudny, więc kiedy, jak nie teraz, wołać do Pana Boga za nich, by pomógł tym młodym ludziom przejść przez niego i wejść w dorosłe życie z doświadczeniem Jego miłości - powiedział o. Karol Amroż OCarm, który przewodniczył Mszy św.

  Jak dodał karmelita, wybór Wawelu nie jest przypadkowy - to miejsce, gdzie spoczywają relikwie św. Jadwigi, która wyraźnie pokazuje, jak iść za Chrystusem, jak łączyć naukę i wiarę oraz miłość do Boga i do człowieka.

  Homilię do przybyłych uczniów wygłosił ks. Jarosław Chlebda, katecheta z Zespołu Szkół Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie, który na przykładzie 10 trędowatych z niedzielnej Ewangelii wskazywał, jak ważna w życiu jest wdzięczność.

  - Często jest tak, że człowiek otrzymuje coś bardzo upragnionego, ale zapomina o wdzięczności. Często jesteśmy niewdzięczni wobec naszych rodziców, a przecież był czas, że byliśmy całkowicie zależni od nich. Wielu, niestety, niechętnie spłaca ten dług - mówił.

  Kapłan uznał, że konieczna jest także wdzięczność wobec swoich bliźnich. Najbardziej jednak trzeba dziękować Bogu. - Często gorliwie się modlimy o coś w życiu. Warto przy tym sobie zadać pytanie, czy tyle samo razy, ile o coś prosiliśmy, wróciliśmy do Boga, by mu za to podziękować - podkreślił. Tłumaczył, że największym wyrazem wdzięczności Bogu jest życie w łasce uświęcającej i przyjmowanie Go w Komunii św.

  - Trzeba uświadomić sobie, że ta katedra jest także wielkim darem wdzięczności - zwrócił uwagę ks. Chlebda, wymieniając poszczególne miejsca świątyni, w których znajdują się wota wdzięczności, związane z ważnymi wydarzeniami w historii Polski, najczęściej z wygranymi bitwami.

  - Wykorzystajmy ten rok szkolny na wdzięczność. Bądźmy wdzięczni za to wszystko, co nas spotyka w życiu. Żebyśmy byli ludźmi, którzy umieją odwdzięczyć się za dobro, które otrzymują - zachęcał uczniów i ich opiekunów.

  Przybyli gimnazjaliści podkreślali natomiast, że taka modlitwa jest im bardzo potrzebna. - Dowiedziałem się o tej Mszy św. od swojej wychowawczyni. To dobra okazja, by powierzyć Bogu ten czas naszego dojrzewania, wielu codziennych problemów i, nie da się ukryć, ciężkiej nauki - powiedział Mateusz z II klasy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół