• facebook
 • rss
 • Gospel szyty na miarę

  Paulina Smoroń

  dodane 14.10.2016 09:35

  13 października rozpoczął się w Krakowie Festiwal "7 x Gospel", który udowadnia, że każdy może chwalić Boga śpiewem.

  To niezwykłe muzyczne wydarzenie do stolicy Małopolski zawitało już po raz 11., przyciągając swoim zróżnicowanym programem pasjonatów muzyki gospel. Wielu z nich na ten moment czekało już od bardzo dawna.

  - Gospel niewątpliwie odpowiada temperamentowi Polaków. Poprzez tę muzykę chcemy dać upust naszej energii, pokazać radość i przez to uwielbiać Pana Boga. Uczestnicy w ciągu 11 dni naładują swoje duchowe akumulatory, a ta energia będzie niosła ich jeszcze długo po zakończeniu festiwalu - przekonywał Marcin Węc ze Stowarzyszenia "Gospel" w Krakowie.

  Mottem tegorocznej odsłony festiwalu jest hasło: "You Can Gospel", zainspirowane 4. rozdziałem Listu do Filipian, w którym św. Paweł pisze: "Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia". - Chcemy przez to powiedzieć, że kimkolwiek jesteś, gospel jest dla ciebie! Zanurz się w nim i weź miłość, radość, wiarę i odwagę! - zachęcał M. Węc.

  W czwartek poruszającym koncertem festiwal otworzyła Gabriela Gąsior wraz z zespołem Holy Noiz. Tego wieczoru Centrum Kultury im. św. Jadwigi było wypełnione niemal po brzegi.

  Jednak same koncerty to nie wszystko. Jak co roku, trzeba się do nich solidnie przygotować, o co zadbają profesjonaliści prowadzący warsztaty. Chętnych na zajęcia nie brakowało. Wśród uczestników znaleźli się zarówno najmłodsi, jak i ci nieco starsi.

  Zajęcia "Śpiew, ruch, radość", dowodzą, że muzyka gospel nie odchodzi na emeryturę. Podczas nich seniorzy będą doskonalić się pod okiem Lei Kjeldsen. Swoje 5 minut w czasie festiwalu będą miały też rozśpiewane mamy, które razem ze swoimi pociechami postanowiły kreatywnie wykorzystać urlop macierzyński. O ich piękne brzmienie zatroszczy się Katarzyna Kruk. Dziecięcą energię wyładowywać będą mogli również najmłodsi podczas warsztatów "Gospel Kids". Zapanować nad nimi spróbuje Maria Pabisiak, co z pewnością będzie zadaniem niełatwym. W tym roku krakowianie usłyszą również męskie wydanie muzyki gospel. "Faceci w czerni" umiejętności zdobyte od Łukasza Kubicy zaprezentują już w najbliższą niedzielę w klubie "Pod Jaszczurami".

  Nowością w tym roku są z kolei warsztaty bębniarskie, które są świetną okazją do pracy nad poczuciem rytmu i połączenia go z ruchem scenicznym. Właśnie tego postara się nauczyć uczestników Andrzej Kaczmarczyk, a efekty pracy krakowianie będą mogli zobaczyć już w niedzielne popołudnie na Małym Rynku.

  Jak co roku, do festiwalu przyciągają również światowej sławy artyści, którzy wcielą się w rolę nauczycieli podczas 18. warsztatów gospel. W tym roku w Krakowie wokalne diamenty szlifować będą m.in. Shara McKee i Christopher Mazen z USA.

  Festiwal "7 x Gospel" potrwa do niedzieli 23 października, a zakończy się wielkim koncertem w kinie "Kijów Centrum". Wtedy też przed 800-osobową publicznością na scenie wystąpi razem 300 artystów. Jednak swoimi umiejętnościami wokaliści będą dzielić się z krakowianami już nieco wcześniej. Jednym z takich wydarzeń będzie sobotni wieczór uwielbienia, który pozwoli dotrzeć do samych źródeł muzyki gospel, bo - jak podkreślają organizatorzy - gospel to nie tylko koncerty, ale przede wszystkim modlitwa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół