• facebook
 • rss
 • Szkielet nowego budżetu Krakowa

  Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

  dodane 16.11.2016 12:01

  Prezydent Jacek Majchrowski przedstawił projekt nowego budżetu miasta. Przewidziano mniej wydatków na inwestycje.

  - Proszę ten projekt traktować jako plan wstępny, niejako szkielet, który będzie zmieniany. Będzie przedstawiany w ratach, w miarę, jak będziemy poznawać kolejne dochody miasta m.in. z przetargów, które rozstrzygną się w międzyczasie - powiedział prezydent Krakowa.

  Wydatki miasta w 2017 r. zaplanowano na 4,8 mld zł. Będą o 6 proc. wyższe od tegorocznych. Zaplanowano także, że dochody wyniosą 4,696 mld zł.

  - Budżet zakłada wzrost wydatków bieżących, zapewniających lepsze funkcjonowanie miasta, m.in. jego infrastruktury. Będzie przy tym inny niż poprzednie, gdyż mniej pieniędzy przeznaczymy na inwestycje - poinformował prof. Majchrowski.

  Najwięcej, bo 26 proc. całości wydatków budżetowych zostanie przeznaczonych na oświatę,  20 proc. to wypłaty świadczeń rodzinnych, m.in. z programu 500+ oraz pomoc społeczna, 15,7 proc. -  transport i łączność, 8,4 proc. - gospodarka komunalna i ochrona środowiska.

  Na inwestycje strategiczne, m.in. na modernizacje torowisk i rozpoczęcie budowy linii tramwajowych z Krowodrzy-Górki do Górki Narodowej i na Azory, zostanie przeznaczonych 158 mln zł, w tym 96 mln z pieniędzy własnych miasta. Inwestycje programowe, zapewniające równomierny rozwój miasta, pochłoną ponad 381 mln zł.

  - 100 mln pójdzie na program ograniczenia niskiej emisji spalin i wymianę pieców. Sporo pieniędzy zostanie przeznaczonych także na parki: Duchacki, Wiśniowy Sad, Bednarskiego, Lotników, Reduta, Zakrzówek - poinformował prezydent.

  Zadeklarował również oddanie do użytku III Pawilonu Domu Artysty Seniora przy Domu Pomocy Społecznej im. Helclów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół