• facebook
 • rss
 • Chóralne "Zdravo Marije"

  Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

  dodane 03.12.2016 11:52

  Kilkanaście chórów z Europy i Afryki bierze udział w VII Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych.

  Przyjechały chóry z Polski, Chorwacji, Czech, Łotwy, Republiki Południowej, Rumunii, Słowacji i Włoch. Od rana 3 grudnia w kościele świętych Piotra i Pawła odbywają się przesłuchania konkursowe w kilku kategoriach. Zespoły oceniają wybitni chórmistrzowie: Andrea Angelini z Włoch, Alwyn Humphreys z Walii, Veronika Lozoviukova z Czech, Thea Paluoja z Estonii i Agnes Gerenday z Budapesztu.

  - Co roku przyjeżdżam na ten festiwal mając pewność, że usłyszę tu znakomite chóry, które trudno usłyszeć gdzie indziej. Organizatorzy zapraszają bowiem zespoły nawet z bardzo dalekich krajów. Tym razem przyjechał np chór z afrykańskiej Pretorii. Festiwal jest przy tym okazją do wysłuchania mało u nas znanych kompozycji z krajów pochodzenia zespołów. Z zapartym tchem słuchałam  np utworu "Zdravo Marije" chorwackiego kompozytora w wykonaniu Chóru Akademickiego "Concordia Discors" Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu  w Zagrzebiu. Bardzo ciekawe było również dynamiczne wykonanie przez chór "Cantata" Politechniki Krakowskiej, nieco jazzującej wersji kolędy "Dzisiaj w Betlejem", skomponowanej przez Macieja Kubackiego - powiedziała Maria Bilińska z Warszawy.

  Dzisiaj wieczorem chóry wystąpią z koncertami w kościołach krakowskich: św. Katarzyny (godz. 19, ul. Augustiańska 7), świętych Piotra i Pawła (godz. 19, ul. Grodzka 52 A, NMP z Lourdes (godz. 19.30, ul. Misjonarska 37.

  Koncert galowy festiwalu odbędzie się w niedzielę 4 grudnia o godz. 19.30 w kościele Mariackim.

  Wstęp na koncerty i przesłuchania konkursowe jest wolny. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: www.christmasfestival.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół