• facebook
 • rss
 • Św. Mikołaj to nie celebryta z reklamy

  jg

  dodane 04.12.2016 21:10

  Orszak świętego, konkursy plastyczne i literackie, a przede wszystkim 600 rozdanych paczek. W Jabłonce odbyły się Regionalne Mikołajki.

  Wydarzenie rozpoczęła 4 grudnia Msza św. w kościele św. Brata Alberta w Jabłonce-Borach. Wspólna liturgia i śpiew przypomniały postać św. Mikołaja i jego szczególne dzieło. Po modlitwie do świątyni przybył sam święty patron i wspólnie z dziećmi stworzył mikołajowy orszak.

  Kolejnym miejscem spotkania była sala widowiskowa Orawskiego Centrum Kultury. Liczni widzowie (oczywiście, przeważały dzieci z rodzicami) mogli zobaczyć bajkę pt. "Dlaczego śnieg", odegraną przez aktorów scen krakowskich. Potem przyszedł czas na wręczenie nagród dzieciom i młodzieży wyróżnionym w konkursach - literackim i plastycznym, które towarzyszyły Regionalnym Mikołajkom. Była również dekoracja Wielkim Orderem Świętego Mikołaja, który w tym roku przyjęli Danuta Skorupka, nauczyciel i wychowawca dzieci i młodzieży w Podczerwonem, człowiek o wielkim sercu. Drugi order przyjęła Janina Plaszczak z Lipnicy Wielkiej, zamieszkała obecnie w Austrii, która przez wiele lat swoimi dziełami i zaangażowaniem wspiera podopiecznych "Barki", ma pod swoimi skrzydłami również Domy Samotnej Matki w Wadowicach oraz Stróży. - Jest takim współczesnym Mikołajem dla potrzebujących, a zwłaszcza chorych - argumentował ks. Grzegorz Łomzik, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Jabłonce i pomysłodawca mikołajek.

  - Dzisiaj, kiedy św. Mikołaja kreuje się na różnego rodzaju postacie, choć wprawdzie heroiczne, ale wyzute ze świętości, trzeba przypominać i posyłać dalej, że przecież to prawdziwa postać religijna. Święty Kościoła katolickiego, który żył w dzisiejszej Turcji i odznaczał się ogromną dobrocią - podkreśla ks. Łomzik. Kapłan cieszy się, że w pracach wielu dzieci widać było, iż Mikołaj to przede wszystkim biskup i patron, którego mamy naśladować, a nie celebryta z reklamy. - Bo przecież słowo "Mikołaj" to dobroć z serca dla serca, a tego potrzebuje każdy z nas, nie tylko dzieci - mówi ks. Grzegorz.

  Warto podkreślić, że na oba mikołajowe konkursy wpłynęło łącznie ponad 800 prac. Natomiast w czasie trwania mikołajek w Jabłonce św. Mikołaj rozdał ponad 600 paczek.

  Ks. Łomzik podziękował wszystkim instytucjom, firmom i samorządowcom za możliwość przeprowadzenia imprezy. Wśród wymienionych znaleźli się m.in.: starosta nowotarski Krzysztof Faber, wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, poseł Edward Siarka, Leszek Ciężobka z Kuratorium Oświaty, Orawskie Centrum Kultury. Padły też nazwy firm prywatnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół