• facebook
 • rss
 • Najpiękniejszy dar to my sami

  Justyna Tyrka

  dodane 06.01.2017 22:19

  Nazywany "największymi ulicznymi jasełkami na świecie" Orszak Trzech Króli to radosne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy Skawiny spotykają się, bo chcą oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi i podziękować Mu za tajemnicę wcielenia.

  Orszak w tym mieście przeszedł już po raz czwarty i podzielony był na trzy królewskie człony, które wyruszyły z różnych miejsc w Skawinie. Czerwony orszak wyruszył sprzed Gimnazjum nr 2, zielony - sprzed Szkoły Podstawowej nr 1, natomiast niebieski - sprzed Szkoły Podstawowej nr 2.

  Trzy orszaki zdążające w kierunku Zbawiciela obrazowały, rzecz jasna, trzech Mędrców, którzy niestrudzenie podążali za gwiazdą. Każdy symbolizował więc jeden z kontynentów: Europę, Azję lub Afrykę.

  Uczestnicy poszczególnych orszaków, kolędując, ruszyli w stronę rynku, aby tam spotkać Świętą Rodzinę (w jej roli w tym roku wystąpili Agnieszka i Karol z synem Tadeuszem). Mędrcy (Piotr Romek, Janusz Kozana i Marian Drążek) oddali tam pokłon Chrystusowi i złożyli Mu swoje dary. Po odczytaniu Ewangelii przez księdza Bogdana Sarniaka, kilka słów do uczestników orszaku skierował burmistrz miasta i gminy Skawina Paweł Kolasa, a następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie pod przewodnictwem scholi Sygnaturka z parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie. Po odśpiewaniu pastorałki orszakowej i kolędowaniu cały pochód wyruszył na Mszę św., która została odprawiona w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

  Tegoroczne hasło orszaku, "Pokój i Dobro", podkreślało też jego ideę - jako wielkie wydarzenie religijne spaja on bowiem wielu ludzi z różnych środowisk, a wszyscy chcą oddać hołd małemu Jezusowi i złożyć Mu swój dar. Jak podkreślał w swej homilii ks. proboszcz Edward Ćmiel, najpiękniejszym darem dla Boga jesteśmy my sami.

  Organizatorami 4. Orszaku Trzech Króli w Skawinie byli: Zespół Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie, Urząd Miasta i Gminy Skawina oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli.

  Wszyscy uczestnicy serdecznie dziękują Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Harcerskiej Służbie Medycznej NZH Czerwony Mak za pomoc w organizacji orszaku i czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich obecnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół