• facebook
 • rss
 • Zima atakuje coraz mocniej

  mk

  dodane 07.01.2017 14:17

  W Krakowie są kłopoty z działaniem m.in. komunikacji miejskiej. Dziś w nocy mróz ma być jeszcze silniejszy - nawet minus 34 stopnie.

  Silnego mrozu nie wytrzymują krakowskie rury - w wyniku czterech awarii sieci wodociągowej mieszkańcy kilku bloków i kamienic nie mieli bieżącej wody. W piątek wieczorem do pęknięcia rury ciepłowniczej doszło na ul. Zyblikiewicza.

  Problemy ma także krakowskie MPK. Na szynach na ul. Królewskiej pojawiły się liczne pęknięcia. Tramwaje w kierunku Bronowic zostały skierowane do Cichego Kącika i Dworca Towarowego. Z kolei na ul. Balickiej w "Krakowiaku" zamarzły hamulce.

  Przed nami jednak jeszcze większe mrozy - według ostrzeżenia wydanego przez IMGW, od 7 stycznia (od godz. 17) do 9 stycznia (do godz. 10) temperatura minimalna w nocy wyniesie na północy Małopolski od minus 25 do minus 20 stopni. Temperatura maksymalna w dzień ma natomiast wynieść od minus 13 do minus 10 stopni. Dla południowej części Małopolski obowiązuje do rana 8 stycznia ostrzeżenie trzeciego stopnia - w nocy temperatura może spaść nawet do minus 30, a w dolinach górskich do minus 34 stopni.

  "O zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi i podjętych działaniach proszę na bieżąco informować Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, tel. 12/ 616 59 99, fax. 12/ 413 89 66, e-mail: czk@um.krakow.pl" - czytamy w komunikacje CZK.

  Jeszcze przed falą mrozów prezydent Jacek Majchrowski apelował do mieszkańców Krakowa "o stosowanie podstawowych zasad postępowania mogących ograniczyć wielkość emitowanych z gospodarstw domowych zanieczyszczeń pyłowych".

  "Proszę przede wszystkim tych mieszkańców, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi, o to, by zwrócili uwagę na jakość używanego węgla, i niespalanie w nich odpadów domowych. W przypadku uzasadnionego podejrzenia dotyczącego spalania śmieci lub odpadów należy niezwłocznie skontaktować się z dyżurnym Straży Miejskiej pod nr. 986" - zachęcał prezydent.

  Pomimo tego apelu oprócz mrozu to właśnie smog daje się teraz we znaki mieszkańcom Krakowa. Ok. godz. 14 7 stycznia pyłomierz przy Alejach Trzech Wieszczów wskazywał trzykrotne, a na Kurdwanowie dwukrotne przekroczenie dopuszczalnej normy stężenia szkodliwych pyłów. W pozostałych częściach miasta jest lepiej, ale normy wszędzie są przekroczone. Podobnie sytuacja wygląda w Zakopanem, gdzie pyłomierz o godz. 14 wskazywał zanieczyszczenie na poziomie 54 mikrogramów na metr sześcienny (dopuszczalne jest 50 mikrogramów).

  Czytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół