• facebook
 • rss
 • Były burmistrz Chrzanowa skazany prawomocnie

  mł /PAP

  dodane 12.01.2017 11:22

  Krakowski Sąd Okręgowy w wydziale odwoławczym utrzymał wyrok skazujący byłego burmistrza Chrzanowa Marka N. za jazdę pod wpływem alkoholu.

  W sierpniu ub. roku Sąd Rejonowy w Myślenicach uznał Marka N. winnym i skazał go na 10 miesięcy ograniczenia wolności, polegającego na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 32 godzin miesięcznie. Orzeczono wobec niego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 3 lata oraz nakazano wpłacić 8 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

  Od tego wyroku odwołał się oskarżony Marek N., ale sąd drugiej instancji utrzymał wyrok w mocy. Tym samym wyrok jest prawomocny.

  Burmistrz został zatrzymany w nocy w lutym 2015 r. po tym, jak wjechał w drewniane ogrodzenie na jednej z ulic Chrzanowa. Wcześniej, na oczach policjantów, złamał nakaz skrętu w prawo, wyjeżdżając sprzed centrum handlowego. Badania alkomatem wykazały u niego 1,7 promila alkoholu.

  Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie wszczęła postępowanie w sprawie kierowania samochodem przez ówczesnego burmistrza Chrzanowa pod wpływem alkoholu. W śledztwie Marek N. nie przyznał się do zarzutu, zasłaniając się niepamięcią, a później powoływał się m.in. na argumenty zdrowotne. Usłyszał też zarzut poświadczenia nieprawdy w oświadczeniu majątkowym.

  Marek N. był burmistrzem Chrzanowa pierwszą kadencję. Jesienią 2014 r. w drugiej turze wyborów pokonał urzędującego od 12 lat Ryszarda Kosowskiego. W grudniu 2015 r. Marek N. w wyniku referendum został odwołany z funkcji burmistrza.

  O przeprowadzeniu referendum postanowiła we wrześniu 2015 r. na nadzwyczajnej sesji Rada Miasta Chrzanowa. Radni zarzucali burmistrzowi m.in. brak umiejętności zarządzania finansami gminy i brak wizji dalszego rozwoju miasta. Ich zdaniem, burmistrzem nie powinna być osoba, na której ciążą prokuratorskie zarzuty.

  W drugiej turze wyborów w marcu 2016 r. burmistrzem Chrzanowa został ponownie R. Kosowski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół