• facebook
 • rss
 • Duchowe wsparcie dla chorych

  kas

  dodane 11.02.2017 11:59

  Z okazji obchodzonego na całym świecie Dnia Chorego dzieci leczone z Uniwersyteckim Szpitalu CM w Krakowie-Prokocimiu i ich opiekunów odwiedził bp Jan Zając.

  Biskup przybył do dziecięcego szpitala w przeddzień obchodów Światowego Dnia Chorego, w piątek 10 lutego. W szpitalnej kaplicy został przywitany w imieniu dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala CM przez prof. Krzysztofa Fyderyka, dziękującego za wsparcie duchowe, jakie szpital otrzymuje z jego strony. Witali go również: prof. Szymon Skoczeń, prezes działającego w placówce od 1998 r. Oddziału Środowiskowego Akcji Katolickiej, oraz dzieci.

  - To ogromna radość i umocnienie dla nas wszystkich, że ksiądz biskup jest pośród nas i sprawuje Eucharystię w intencji chorych dzieci oraz ich opiekunów - powiedział kapelan szpitala ks. Lucjan Szczepaniak. Przypomniał papieża Jana Pawła II, który był w szpitalu 13 sierpnia 1991 r., a rok później ustanowił Światowy Dzień Chorego. - Jesteśmy w tym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w którym Maryja szczególnie troszczy się o swoje dzieci i prowadzi je do Jezusa, by wszystkich umocnił Eucharystią i sakramentem chorych - powiedział biskup Zając.

  Podczas kazania nawiązał do objawień Maryi w Lourdes, dokąd od wielu lat przyjeżdżają ludzie chorzy, szukając pomocy. - Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za ustanowienie tego święta i prosimy Matkę Najświętszą, która patrzy w serce każdego z chorych dzieci, widząc ich cierpienie o wsparcie. Ona wskazuje na Eucharystię, na to źródło Bożego życia, miłości i miłosierdzia, które pomaga nieść krzyż choroby i umacnia w cierpieniu - podkreślił kaznodzieja.

  Potem biskup razem z kapelanem szpitala i przybyłym na uroczystość ks. Andrzejem Sawulskim, rektorem placówki duszpasterskiej w Glisnem, udzielili dzieciom, ich opiekunom, a także personelowi medycznemu, pracownikom technicznym i chętnym sakramentu namaszczenia chorych. Na koniec udzielił błogosławieństwa relikwiami m.in. św. Jana Pawła II.

  Gospodarz miejsca, ks. Lucjan Szczepaniak SCJ, dziękując wszystkim zgromadzonym na Mszy św., przypomniał także nieżyjącego już kard. Franciszka Macharskiego, który od momentu objęcia urzędu metropolity krakowskiego w 1979 r. odwiedził szpital oficjalnie i prywatnie niemal 70 razy.

  W czasie Mszy św. w kaplicy modlili się również członkowie Honorowej Straży Serca Jezusowego i Róż Żywego Różańca, które działają w szpitalu. Był obecny poczet sztandarowy Związku "Solidarność". Z kolei oprawę muzyczną zagwarantowały Barbara i Anna Cyganik z Zembrzyc. Ta ostatnia była 7 lat temu pacjentem szpitala, a teraz studiuje na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

  Biskup odwiedził jeszcze potem ciężko chore dzieci na Oddziale Intensywnej Terapii, które nie mogły wziąć udział w uroczystych obchodach Światowego Dnia Chorego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół